Koronawirus. Wiceminister ujawnił nowe dane. Gwałtowny wzrost liczby zakażeń

Tym razem wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ujawnił jeszcze przed swoim resortem najnowszy bilans pandemii koronawirusa w Polsce. Jak poinformował, ostatniej doby wykryto 15 698 nowych zakażeń. 309 osób zmarło.
Zobacz wideo

Oficjalnie dane dotyczące nowych zakażeń i zgonów podawane są przez Ministerstwo Zdrowia około godz. 10:30, jednak w ostatnich dniach rządzący zwykle ujawniają dane wcześniej. Wczoraj zrobił to rzecznik rządu Piotr Müller, a dzisiaj wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Dzisiejsze wyniki wskazują, że trzecia fala nie tylko jest faktem, ale także widzimy, że nabiera impetu. Dzisiaj mamy nowych przypadków potwierdzonych 15 698. To jest prawie dwukrotnie więcej niż w dniu wczorajszym - powiedział Kraska w Polskim Radiu. 

Z danych MZ wynika, że tydzień temu w środę potwierdzonych zakażeń było 12 146, a 372 osoby zmarły. Z kolei dwa tygodnie temu - potwierdzono 8 694 zakażenia, a zmarło 279 osób.

Kraska dodał, że jeżeli porównamy "tydzień do tygodnia" do poprzedniej środy, to jest wzrost o 3,5 tysiąca. - Czyli widzimy, że tych nowych przypadków niestety codziennie nam przybywa i to jest bardzo niepokojący sygnał. Także 309 osób zmarło z powodu zakażenia koronawirusem, czy też chorób współistniejących - dodał Kraska.

Wiceminister zdrowia zaznaczył, że niepokojące jest również to, że do szpitali trafia coraz więcej osób z COVID-19. - W tej chwili mamy już zajętych ponad 15,5 tys. łóżek tzw. covidowych. Także więcej osób trafia pod respiratory - jest już zajętych ponad 1,5 tys. tych maszyn - mówił.

Koronawirus w Polsce. Bilans ostatnich dni

Wczoraj (2 marca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7 937 nowych zachorowaniach na COVID-19. Zmarło 216 osób. W poniedziałek resort informował o 4 786 nowych przypadkach i 24 zgonach - to charakterystyczny dla poweekendowych danych spadek. Dzień wcześniej - w niedzielę, 28 lutego - zachorowań było już więcej - 10 099, zmarło 114 osób.

Jeszcze więcej nowych przypadków - bo ponad 12 tysięcy - odnotowano w sobotę. Zmarły 303 osoby. Z kolei w piątek, zanotowaliśmy delikatny spadek liczby nowych przypadków - resort zdrowia poinformował o 11 539 nowych zakażeniach koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 259 chorych. W czwartek (25 lutego) Ministerstwo Zdrowia podało informację o 12 146 nowych przypadkach koronawirusa. Zmarło 372 chorych.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM