Niedzielski przyznaje, że "trzecia fala się rozpędza". "Żadna decyzja odnośnie obostrzeń nie została podjęta"

Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że "trzecia fala epidemii się rozpędza", dlatego na posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego została podjęta decyzja o uruchomieniu szpitali tymczasowych w dziewięciu województwach. - Mamy stałą tendencję wzrostową, dynamika absolutnie nie słabnie - ostrzegał Niedzielski. Zapowiedział też, że do "najbardziej dotkniętych regionów", trafi kilkanaście milionów maseczek.
Zobacz wideo

Minister Niedzielski na konferencji prasowej w Gdańsku zwrócił uwagę, że opublikowane w środę wyniki zakażeń pokazują, że "jesteśmy w sytuacji bardzo trudnej". Z danych MZ wynika, że ostatniej doby odnotowano 15,7 tys. zakażeń - to o ponad 3,5 tys. więcej niż tydzień wcześniej. - Od wielu dni mamy do czynienia permanentnie z taką sytuacją, że ta liczba z tygodnia na tydzień zwiększa się w takiej skali 2-3 tys., a teraz widzimy że nawet więcej - zwrócił uwagę Niedzielski.

- Trzecia fala się rozpędza, mamy stałą tendencję wzrostową, dynamika absolutnie nie słabnie, mamy powielenie o ponad 1/3 przypadków z tygodnia na tydzień, co więcej to wszystko już zaczyna oddziaływać na infrastrukturę szpitalną - powiedział Niedzielski. Zaznaczy, że "w ciągu ostatniego tygodnia obłożenie łóżek covidowych zwiększyło się o ponad 2 tys. hospitalizacji, czyli o mamy o 2 tys. więcej łóżek zajętych niż jeszcze tydzień temu".

Minister ocenił, że w związku z tym konieczne jest uruchomienie szpitali tymczasowych. - Dzisiaj na rządowym zespole zarządzania kryzysowego, obradującym pod przewodnictwem pana premiera Morawieckiego, została podjęta decyzja o uruchomieniu szpitali tymczasowych w dziewięciu województwach, m.in. w woj. pomorskim - poinformował. Dodał, że wojewodowie deklarują, że szpitale te będą mogły szybko rozpocząć przyjmowanie pacjentów.

Co dalej z obostrzeniami?

Podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia pytany był, czy w najbliższym czasie możliwe jest m.in. wprowadzanie takich obostrzeń, jakie obowiązują w woj. warmińsko-mazurskim, także w woj. pomorskim. - Jeżeli chodzi o obostrzenia, to w tej chwili żadna decyzja jeszcze nie została podjęta. Informuję, żeby przecinać spekulacje, bo takie spekulacje się rzeczywiście pojawiają - odpowiedział szef MZ Adam Niedzielski.

Jak wskazywał, gdy patrzy się na sytuację w poszczególnych województwach, najwięcej przypadków na 100 tys. mieszkańców odnotowywanych jest cały czas w woj. warmińsko-mazurskim. - Tu mamy ten poziom zachorowań średni na 100 tys. w ciągu dnia powyżej 50 - powiedział minister zdrowia. Dodał jednocześnie, że woj. pomorskie przekroczyło barierę 40 przypadków na 100 tys. - Pozostałe województwa, w których też jest niepokojąca sytuacja, czyli mazowieckie, kujawsko-pomorskie, o ile pamiętam, lubuskie również, są powyżej tego pułapu 30 - zaznaczył.

- Ja wielokrotnie informowałem, że w ramach wprowadzania polityki obostrzeń rząd w tej chwili prezentuje pewnego rodzaju większą tolerancję na ryzyko - powiedział. Jak dodał, wynika to ze świadomości, że część osób ma już przeciwciała, przechorowało Covid-19, postępuje również akcja szczepień.

Wzrost liczby skierowań na testy na koronawirusa

Jak podkreślił Niedzielski, patrząc tygodniowo lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zlecili ponad 110 tys. badań pod kątem obecności koronawirusa. - To ponad 20 proc. wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia - wskazał Niedzielski. Zwrócił uwagę, że mamy do czynienia z bardzo dużym wzrostem zarówno jeśli chodzi o ilości zleconych testów na koronawirusa, wykonanych testów, potwierdzonych zakażeń, ale także patrząc na obłożenie szpitalne. 

Poza tym, jak przekazał minister zdrowia, razem z premierem Morawieckim zdecydował o udostępnieniu "w trybie zarządzania kryzysowego" maseczek do części województw. - W związku z pogarszającymi się wynikami dotyczącymi nowych zachorowań, hospitalizacji, w związku z wydanymi ostatnio zaleceniami dotyczącymi konieczności noszenia masek, a nie stosowania przyłbic czy innych surogatów (...), razem z panem premierem zdecydowaliśmy o udostępnieniu, w trybie zarządzania kryzysowego, obywatelom na razie najbardziej dotkniętych regionów - maseczek - powiedział Niedzielski na środowej konferencji prasowej.

Jak dodał, zapadła decyzja, że do regionu pomorskiego zostanie przekazanych 10 mln maseczek, a do regionu warmińsko-mazurskiego, który - jak mówił Niedzielski, jest obecnie najbardziej dotknięty pandemią - 5 mln. Jak dodał, różnica w liczbie maseczek wynika z liczby osób zamieszkujących te regiony. - Te maseczki będą dostarczone z Agencji Rezerw Strategicznych do wojewodów, którzy będą odpowiedzialni za dystrybucje wewnętrznie w województwach - zapowiedział szef MZ.

DOSTĘP PREMIUM