Polska firma podpisała umowę ws. produkcji szczepionek na COVID-19. "Jesteśmy przekonani, że potrafimy to robić"

Deklarowaliśmy, że do końca czerwca transfer technologii i pełna analityka powinna być już zakończona. To oznacza, że zaraz potem możemy rozpocząć produkcję komercyjną - mówił w TOK FM Krzysztof Kaczmarczyk, członek rady nadzorczej firmy Mabion, która ma uczestniczyć w produkcji szczepionki przeciw koronawirusowi.
Zobacz wideo

Grupa PFR sfinansuje inwestycję polskiej firmy biotechnologicznej Mabion w produkcję w Polsce szczepionki przeciw COVID-19 amerykańskiej firmy Novavax - poinformował w środę prezes PFR Paweł Borys. Szczepionka Novavax jest obecnie w procesie rejestracji w Europejskiej Agencji Leków.

Nie słuchasz podcastów? To dobry czas, by zacząć. Dostęp Premium za 1 zł!

Jak mówił w TOK FM Krzysztof Kaczmarczyk, członek rady nadzorczej firmy Mabion, na razie mowa jest jedynie o produkcji aktywnego czynnika preparatu firmy Novavax.  Prowadzący audycję Mikołaj Lizut pytał też, czy Mabion będzie starał się o możliwości licencjonowanej produkcji szczepionki. Krzysztof Kaczmarczyk stwierdził, że takie rozważania to już "trzy kroki do przodu” i obecnie firma skupia się na najbliższych celach. - Takie sytuacje się jednak oczywiście zdarzają i bardzo na to liczymy – dodał.

Kaczmarczyk ocenił, że możliwe jest, iż wakcyna Novavax wejdzie do użytku już latem. Tłumaczył, że poza dopuszczeniem preparatu do użytku przez EMA, kluczowym elementem jest skuteczny transfer technologii produkcji białka i przeprowadzenie prób technicznych na liniach produkcyjnych Mabionu. - Jesteśmy przekonani, że potrafimy to robić. Potrafimy robić rzeczy bardziej skomplikowane – zapewnił Kaczmarczyk wskazując, że produkcja flagowego leku firmy, czyli MabionCD20 jest bardziej wymagającym procesem.

- Tuż po transferze technologii Mabion będzie de facto gotowy do produkcji komercyjnej. Deklarowaliśmy, że do końca czerwca transfer technologii i pełna analityka powinna być już zakończona. To oznacza, że zaraz potem możemy rozpocząć produkcję komercyjną. Od tego momentu czas dostarczenia gotowego produktu będzie można liczyć w tygodniach. Pamiętajmy jednak o tym, że to firma Novavax determinuje wszelkie działania, ale z tego, co wiadomo publicznie, bardzo dużo zostało już wyprodukowane i jest gotowe – tłumaczył.

Szczepionka Novavax - obiecujące doniesienia

Przedstawiciel Mabionu mówił też, że wstępne doniesienia na temat preparatu, nad którym pracuje Novavax, są bardzo obiecujące – wskazują, że wakcyna jest bezpieczna, a jej skuteczność to 89 procent. - Różni się między innymi tym od obecne stosowanych szczepionek, że jest dość łatwa jeżeli chodzi o przechowywanie. Wymaga od 2 do 8 stopni, czyli potocznie ujmując, może być trzymany "w lodówce", a nie zamrażarce. Przez 24 godziny może przebywać w temperaturze pokojowej – tłumaczył gość TOK FM.

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział w piątek, że Polska ma zakontraktowanych 8 mln szczepionek na Covid-19 firmy Novavax oraz blisko 6 mln szczepionek firmy CureVac. Nasze kontrakty to ogromne liczby, moglibyśmy czuć się komfortowo, ale niestety opóźnienia to weryfikują - dodał.

TOK FM PREMIUM