Niespójności w programie szczepień. Chodzi o ozdrowieńców i o drugą dawkę preparatu

Kancelaria Premiera mówi jedno, a coś zupełnie innego Ministerstwo Zdrowia. Chodzi o to, czy ozdrowieńcy będą szczepieni jedną dawką wakcyny, czy dwiema.
Zobacz wideo

Chodzi o decyzję, która w tej sprawie zapadła - lub miała zapaść. Minister Adam Niedzielski w zeszły poniedziałek mówił, że jedna dawka dla ozdrowieńców to jest scenariusz, który można zastosować, ale tylko wtedy, jeśli rekomenduje to Europejska Agencja Leków. Takiej rekomendacji na razie nie ma. W czwartek minister Michał Dworczyk zakomunikował, że taki model szczepienia będzie.

- Takie osoby będą szczepione po sześciu miesiącach od zakażenia i będą szczepione jedną dawką - zapowiedział minister Dworczyk.  

Szymon Kępka, reporter TOK FM pytał ministra o tę sprawę i stwierdził on, że taki model nie jest zatwierdzony.

- Na razie żadna decyzja nie została podjęta. Poprosiłem agencję oceny technologii medycznej o ocenę właśnie literatury w tym zakresie - odpowiedział Adam Niedzielski. 

I tutaj pojawia się rozbieżność, bo czwartkowa wypowiedź szefa KPRM pozwala sądzić, że ozdrowieńcy będą szczepieni jedną dawką. Co ważne, jedynym źródłem tego działania jest Rada Medyczna działająca przy premierze, a nie np. Europejska Agencja Leków.

TOK FM PREMIUM