Sama szczepionka nie powstrzyma pandemii. Ekspert o "dwóch koniecznych elementach"

Oprócz szczepionki będzie potrzebny nam lek na COVID-19. - Sama szczepionka nie wystarczy do zwalczenia koronawirusa - tak uważa prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz wideo

Gość TOK FM wyjaśniał, że tylko kombinacja szczepionki przeciw koronawirusowi i skutecznego leku jest w stanie powstrzymać pandemię. - Nawet najlepsza szczepionka nie zabezpiecza przed chorobą. A w nadchodzących latach te ciężkie przypadki COVID-19 i zgony będą się nadal zdarzały. Leki są tutaj absolutnie niezbędne - wskazywał prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Takiej okazji, by zacząć słuchać, jeszcze nie było! Wszystkie podcasty TOK FM za 1 zł

Jak precyzował, konieczny jest lek, który będzie miał szeroki zakres działania. - Czyli nie będzie działał tylko na tego konkretnego koronawirusa, lecz także na inne - mówił prof. Pyrć. 

Jakie leki na COVID-19?

W ciągu ostatniego roku kilkukrotnie pojawiały się informacje o specyfikach, które działają na COVID-19. Światowa Organizacja Zdrowia w 500 szpitalach z 30 krajów przeprowadziła badania kliniczne o nazwie "Solidarność". Wynika z nich, że ani remdesivir, ani chlorochina nie mają wpływu na śmiertelność pacjentów. W lutym ogłoszono, że naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przeprowadzą badanie kliniczne, które ma zweryfikować skuteczność leczenia amantadyną chorych na COVID-19. Amantadyna, która do 2009 r. była używana w profilaktyce i leczeniu wirusowej grypy typu A, jest stosowana jako lek neurologiczny podawany pacjentom z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym i innymi schorzeniami.

W piątek prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak napisał na Twitterze, że badania z użyciem deksametazonu pokazały, że jego stosowanie u hospitalizowanych pacjentów, którzy otrzymywali tlen, zmniejszało ryzyko rozwoju choroby i inwazyjnej wentylacji. Europejska Agencja Leków (EMA) we wrześniu 2020 zaaprobowała stosowanie deksametazonu w leczeniu pacjentów z COVID-19 poddawanych tlenowej lub mechanicznej wentylacji.

Deksametazon to lek kortykosteroidowy. Został dopuszczony do obrotu w UE i jest dostępny od kilkudziesięciu lat. Może być stosowany w leczeniu licznych stanów zapalnych i w celu zmniejszenia odpowiedzi immunologicznej organizmu w leczeniu alergii i chorób autoimmunologicznych. 

TOK FM PREMIUM