Sondaż dla "SE": Polacy nie chcą szczepionek z Chin i Rosji

Zdecydowana większość Polaków, nie chce aby rząd kupił szczepionki przeciw COVID-19 z Chin czy Rosji - wynika sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla "Super Expressu".
Zobacz wideo

W sondażu, który został opublikowany w weekendowym "SE" zapytano Polaków, czy rząd powinien kupić rosyjskie i chińskie szczepionki. 81 proc. ankietowanych powiedziało, że rząd nie powinien kupować rosyjskiej szczepionki, a tylko 19 proc., że powinien tak zrobić. Jeśli chodzi o chińską szczepionkę, to za takim zakupem było 26 proc. pytanych, a 74 proc. było temu przeciwne.

Gazeta poprosiła też o komentarz do tych badań. Wirusolog prof. Włodzimierz Gut powiedział "Super Expressowi", że "szczepionki charakteryzują się tym, że spełniają międzynarodowe wymogi". - Oparte są na tym samym czynniku, różne są tylko sposoby jego uzyskania. Niestety Polacy mają rusofobię oraz złe doświadczenia z powodu kupców, którzy sprowadzają z Chin najgorsze produkty, także leki - zaznaczył profesor. - Nie mają natomiast świadomości, jak dobrze są zabezpieczone wszystkie procedury związane ze szczepionkami - dodał.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 3-4 marca przez Instytut Badań Pollster na próbie 1033 dorosłych Polaków.

TOK FM PREMIUM