Rząd wysłał mieszkańcom przeterminowane maseczki? Jest odpowiedź państwowej agencji

Część maseczek ochronnych przekazanych do woj. warmińsko-mazurskiego z Agencji Rezerw Materiałowych była po terminie ważności. Rządowa agencja przekonuje, że były dobre, ale wymieni je, by "uciąć spekulacje".
Zobacz wideo

Maseczki przeznaczone dla mieszkańców Warmii i Mazur są od czwartku dostarczane z Agencji Rezerw Strategicznych do pięciu komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej, które przekazują je do poszczególnych gmin. Gminy mają zająć się ich dystrybucją wśród mieszkańców regionu. Jak informowały służby wojewody, łącznie będzie to 5,7 mln sztuk.

- Przy transporcie i przeładunku zorientowaliśmy się, że przynajmniej jakaś część jest krótko po terminie ważności, a część krótko przed upływem terminu. Zgłosiliśmy to od razu do Agencji, zwracając się o wymianę całego transportu - powiedział PAP rzecznik wojewody Krzysztof Guzek.

Oleck. Przeterminowane maseczki. "Nie przekazaliśmy ich mieszkańców"

Urząd miejski w Olecku poinformował w sobotę w mediach społecznościowych, że dzień wcześniej przekazano tej gminie 88 tys. maseczek medycznych z Agencji Rezerw Materiałowych.

"Nie przekazaliśmy ich mieszkańcom. Maseczki zostaną dziś zwrócone ze względu na kończący się termin przydatności. Część przeterminowała się 28 lutego, część ma termin przydatności do 8 marca. Czekamy na nową pełnowartościową partię" - napisano w komunikacie.

Są to trójwarstwowe maseczki medyczne jednorazowego użytku. Na opakowaniach umieszczona jest data produkcji i informacja, że ich okres trwałości to 6 miesięcy.

Maski będą wymienione

Do całej sprawy odniosła się w mediach społecznościowych także Agencja Rezerw Strategicznych. Podała, że maseczki, które trafiły do woj. warmińsko-mazurskiego są pełnowartościowe i mają dłuższy termin przydatności niż widnieje na części opakowań. "Żeby uciąć spekulacje, wymienimy maski".

Wyjaśniła, że polski producent otrzymał na początku produkcji certyfikat tymczasowy na 6 miesięcy. Obecnie ma już certyfikat pełny na 24 miesiące, ale na części opakowań funkcjonuje krótsza data.

O udostępnieniu w trybie zarządzania kryzysowego maseczek obywatelom najbardziej dotkniętych koronawirusem regionów informował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Przekazał on, że do woj. pomorskiego trafi 10 mln maseczek, a do warmińsko-mazurskiego 5 mln.

Zapowiedział, że maseczki będą dostarczone z Agencji Rezerw Strategicznych do wojewodów, którzy będą odpowiedzialni za dystrybucje wewnętrznie w województwach.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM