Koronawirus w Polsce. Ministerstwo podało najnowsze dane. Ponad 6 tys. nowych zakażeń [8 marca]

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6 170 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarły 32 osoby. Od wielu tygodni jednak poniedziałkowe dane są niższe niż w pozostałe dni.
Zobacz wideo

Mamy 6 170 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 28 osób. Nowych zakażeń jest o prawie 1,5 tysiąca więcej niż w poprzedni poniedziałek, gdy odnotowano 4 786 przypadków. 

Najwięcej nowych zakażeń (1289) odnotowano na Mazowszu. W dalszej kolejności przypadki dotyczą województw: pomorskiego (715), śląskiego (520), małopolskiego (499), dolnośląskiego (449), podkarpackiego (431), wielkopolskiego (401), lubuskiego (308), kujawsko - pomorskiego (299), łódzkiego (235), warmińsko - mazurskiego (202), zachodniopomorskiego (188), świętokrzyskiego (128), lubelskiego (122), opolskiego (122), podlaskiego (86). 176 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Od początku epidemii potwierdzono 1 801 083 zakażeń. Zmarło 45 317 osób. 

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

W niedzielę resort zdrowia informował o 13 574 nowych zachorowaniach na koronawirusa. Najwięcej, bo blisko trzy tysiące w województwie mazowieckim. Zmarło łącznie 126 pacjentów. 

Dzień wcześniej - w sobotę (6 marca) - nowych zachorowań było 14 857, a zgonów 245. Natomiast w piątek (5 marca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wykryto 15 829 nowych przypadków. Zmarły 263 osoby. 

Podobne dane odnotowano w czwartek - 15 250 nowych zakażeń oraz w środę - 15 698 zachorowań.

Koronawirus. Lockdown na Pomorzu

Przypomnijmy, od 13 marca w województwie pomorskim zamknięte zostaną hotele, ograniczona zostanie działalność galerii handlowych. Zamknąć będą się musiały kina, teatry, muzeum, kasyna, galerie sztuki, baseny, siłownie, solaria i obiekty sportowe. Nauka dla uczniów klas 1-3 będzie się odbywać w trybie hybrydowym (mieszanym).

Podobne obostrzenia już od kilkunastu dni obowiązują w województwie warmińsko-mazurskim i zostają utrzymane. Resort zdrowia przekonuje, że w tych regionach naszego kraju sytuacja epidemiczna jest najtrudniejsza. Niepokojąco szybko rozwija się tam brytyjski wariant koronawirusa.

Aczkolwiek na ostatniej konferencji prasowej (w piątek 5 marca) minister Adam Niedzielski podkreślał, że na trzecim miejscu pod względem szybkości rozwoju epidemii jest Mazowsze i jeśli trend się nie poprawi, niewykluczone, że i tu zostaną zaostrzone restrykcje. 

Koronawirus w Polsce. Trwa akcja szczepień

Resort zdrowia podał w niedzielę, że ponad 2,5 mln osób w Polsce otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Obiema dawkami zaszczepiono zaś 1 424 715 osób.

Co ważne, w zeszłym tygodniu ministerstwo zdecydowało się na wprowadzenie zmian w zasadach podawania szczepionek przeciwko COVID-19. Dotyczą one odstępów między dawkami. Te odstępy zostaną wydłużone - w przypadku preparatu Astra Zeneca będzie to 12 tygodni, a przy preparatach Pfizera i Moderny - 6 tygodni. 

Rada Medyczna działająca przy premierze wydała też rekomendacje, by ozdrowieńców szczepić tylko jedną dawką szczepionki, 6 tygodni po chorobie. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest dr Bartosz Fiałek.  W rozmowie z TOK FM podkreślał, że istnieje coraz więcej dowodów naukowych wskazujących na fakt, iż pierwsza dawka szczepionki mRNA przeciw COVID-19 u ozdrowieńców działa tak, jak druga dawka szczepionki u tych, którzy choroby nie przeszli. - Dla osoby, która nie przechorowała COVID-19, druga dawka jest drugim zetknięciem się z nowym koronawirusem. Natomiast dla osoby, która przechorowała COVID-19, już pierwsza dawka jest tym drugim spotkaniem, czyli niejako przypomnieniem naszemu układowi immunologicznemu tego wirusa - precyzował lekarz.

TOK FM PREMIUM