Szczepionka Johnson & Johnson z pozytywną opinią Europejskiej Agencji Leków

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała w czwartek pozytywną opinię na temat szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Johnson & Johnson. Może ona być podawana osobom w wieku powyżej 18 lat.
Zobacz wideo

Do tej pory Europejska Agencja Leków dopuściła do użytku szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna oraz AstraZeneca. Wszystkie to preparaty dwudawkowe.  "Dzięki tej ostatniej pozytywnej opinii władze w całej Unii Europejskiej będą miały kolejną możliwość walki z pandemią oraz ochrony życia i zdrowia swoich obywateli" - napisała w oświadczeniu prasowym przesłanym mediom dyrektor EMA Emer Cooke.

Decyzja Agencji pozwala Komisji Europejskiej udzielić zgody na sprzedaż szczepionki na unijnym rynku. Prawdopodobnie nastąpi to również w czwartek.

Szczepionka Johnson & Johnson. Czym się różni?

Produkt amerykańskiego koncernu Johnson & Johnson to pierwsza szczepionka jednodawkowa, którą zaakceptowała agencja. W USA została ona dopuszczona do użytku w końcówce lutego. Federalna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) informowała wtedy, że 28 dni po podaniu, szczepionka Johnson & Johnson ma skuteczność 66 proc. w zapobieganiu umiarkowanie ciężkiego i ciężkiego przebiegu COVID-19.

Żaden z zaszczepionych uczestników badania, który zachorował po 28 dniach od otrzymania preparatu, nie wymagał hospitalizacji. Szczepionka amerykańskiego koncernu jest relatywnie łatwa w transporcie. Nie wymaga przechowywania w tak niskich temperaturach, jak dotychczas stosowane szczepionki. Można ją trzymać w zwykłej lodówce.

Szczepionka Johnson & Johnson. Jak działa?

"Wstępne wyniki badań klinicznych szczepionki Johnson & Johnson przeciwko COVID-19, powstałej na bazie niezdolnego do replikacji adenowirusa Ad26, wskazują, że jest ona bezpieczna i skuteczna już po podaniu jednej dawki" - poinformował w styczniu New England Journal of Medicine.

Wykorzystuje ona tę samą technologię, co wcześniej opracowana przez ten zespół i zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków szczepionka przeciwko wirusowi ebola oraz będące w fazie badań szczepionki przeciwko syncytialnemu wirusowi oddechowemu (RSV), wirusom HIV i zika. Są to szczepionki na bazie niezdolnego do replikacji adenowirusa Ad26, uważane za ogólnie bezpieczne i wysoce immunogenne.

Ad26 jest nośnikiem materiału genetycznego, pod wpływem którego komórki zaszczepionej osoby zaczynają wytwarzać białko wypustkowe (białko kolca, białko S) wirusa SARS-CoV-2 powodującego COVID-19. Reagując na białko wirusa, organizm wytwarza odporność. Samo białko nie jest wirusem SARS-CoV-2, nie może więc spowodować choroby.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM