Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane ministerstwa. Prawie 19 tys. nowych zakażeń [12 marca]

Według najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia ostatniej dobry wykryto 18 775 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 351 osób.
Zobacz wideo

Mamy 18 775 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 75 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 276 osób.

Najwięcej nowych przypadków (3073) wykryto na Mazowszu. W dalszej kolejności przypadki dotyczą województw: śląskiego (2302), wielkopolskiego (1678), pomorskiego (1526), dolnośląskiego (1407), małopolskiego (1336), podkarpackiego (1023), kujawsko-pomorskiego (993), warmińsko-mazurskiego (969), łódzkiego (868), lubuskiego (751), zachodniopomorskiego (702), lubelskiego (618), podlaskiego (471), świętokrzyskiego (409), opolskiego (360). 289 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń 

W czwartek (11 marca) Ministerstwo Zdrowia podało informację o 21 045 nowych zakażeniach koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 375 osób. Liczba zakażeń po raz pierwszy od jesieni przekroczyła 20 tysięcy. Tydzień temu (4 marca) wykryto 15 250 przypadków. 

W środę (10 marca) wykryto 17 260 nowych zakażeń. Zmarło 398 osób.  We wtorek (9 marca) resort zdrowia informował o 9954 nowych zachorowaniach. Zmarło 282 pacjentów.  W poniedziałek (8 marca) nowych zachorowań było 6 170, zmarły 32 osoby. Dzień wcześniej, w niedzielę (7 marca), ministerstwo informowało o 13 574 nowych zachorowaniach na koronawirusa. Zmarło łącznie 126 pacjentów. 

Koronawirus w Polsce. Ruszyły zapisy na szczepienia dla 69-latków

- W czwartek od godz. 6 rano wszystkie osoby z rocznika 1952 mogą zapisywać się na konkretne terminy szczepień przeciw COVID-19 - powiedział w środę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Jak zaznaczono na rządowej stronie, pierwszeństwo dotyczy najstarszych osób, ale jeśli miną podane terminy, seniorzy z danej grupy wiekowej będą mogli zapisać się później.

"Jeśli 69-latek nie zarejestruje się na szczepienie w dniach 11-13 marca, nadal będzie mógł to zrobić w późniejszym terminie" - zaznaczono. Zapisu na szczepienie można dokonać na cztery sposoby.

Z kolei Radosław Fogiel poinformował, że prezes Jarosław Kaczyński został w tym tygodniu zaszczepiony pierwszą dawką szczepionki przeciwko COVID-19. - Widzieliśmy się wczoraj, nie ma żadnych problemów - zapewnił wicerzecznik PiS. Dodał, że Jarosław Kaczyński zapowiadał, że zaszczepi się zgodnie z terminami przypadającym dla jego rocznika.

Koronawirus w Polsce. NFZ wstrzymuje zabiegi

W poniedziałek wieczorem Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił, że zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. Chodzi o to, by - jak czytamy w komunikacie - zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów chorych na COVID-19 i wymagających pilnego przyjęcia do szpitala. 

Ta sytuacja nie dziwi prof. Krzysztofa Jerzego Filipiaka, prezesa Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i lekarza z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Polska w rankingu OECD ma najmniejszą liczbę lekarzy i pielęgniarek na 10 tys. osób. To się od lat nie zmienia. Ale gdy przychodzi pandemia, która zdarza się raz na 100 lat, to to odczuwamy - przyznał w rozmowie z Adamem Ozgą.

Dlatego, jak mówił, złudne są informacje o liczbie miejsc respiratorowych. - Co z tego, że jest tysiąc wolnych respiratorów, skoro nie ma kto ich obsługiwać? Żeby rzucić do tego ostatnie dywizje ochrony zdrowia, trzeba zamykać inne oddziały i ograniczać procedury, co jest bardzo niebezpieczne. I nie jest tak, że nie będzie niosło kolejnych ofiar - dodał.

Koronawirus w Polsce. Branża fitness chce pozwać rząd. 

Branża fitness jest jedną z najbardziej dotkniętych przez pandemię. Siłownie, kluby są zamknięte w zasadzie od początku drugiej fali koronawirusa, czyli od 17 października. Dlatego ponad 400 przedsiębiorców chce dochodzić swoich roszczeń w związku ze stratami spowodowanymi lockdownem. 

Jak ustalił reporter TOK FM Szymon Kępka, postępowania przeciwko Skarbowi Państwa będą dwutorowe. Z jednej strony będzie to pozew zbiorowy, ale równocześnie indywidualna batalia przedsiębiorców.

- Dokumenty mają być gotowe w okolicy 17 marca, w rocznicę pierwszego lockdownu. Pozew zbiorowy ma na celu stwierdzenie nielegalność tego działania. Potem rozpocznie się działanie w kwestii pozwów indywidualnych - wyjaśnia Tomasz Napiórkowski z Polskiej Federacji Fitness

Koronawirus w Polsce. Lokalne lockdowny

Na razie całkowity lockdown obowiązuje na Warmii i Mazurach, gdzie zamknięte są m.in. szkoły, galerie handlowe oraz cała branża gastronomiczna, turystyczna czy hotelarska. Od 13 marca podobne obostrzenia mają obowiązywać także na Pomorzu. W środę w TOK FM kolejnych lockdownów nie wykluczała Olga Semeniuk, wiceminister pracy.

- Będziemy się przyglądali sytuacji i jeżeli liczby nie będą regularne, a takie nie są, to będziemy musieli robić krok do tyłu. Staramy się robić to regionalnie. Niestety, w dalszej kolejności są inne województwa, w których liczba zakażeń jest duża - odpowiadała wiceminister pracy, rozwoju i technologii.

TOK FM PREMIUM