Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane ministerstwa. Prawie 19 tys. nowych zakażeń [12 marca]
Mamy 18 775 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 75 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 276 osób.
Najwięcej nowych przypadków (3073) wykryto na Mazowszu. W dalszej kolejności przypadki dotyczą województw: śląskiego (2302), wielkopolskiego (1678), pomorskiego (1526), dolnośląskiego (1407), małopolskiego (1336), podkarpackiego (1023), kujawsko-pomorskiego (993), warmińsko-mazurskiego (969), łódzkiego (868), lubuskiego (751), zachodniopomorskiego (702), lubelskiego (618), podlaskiego (471), świętokrzyskiego (409), opolskiego (360). 289 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń
W czwartek (11 marca) Ministerstwo Zdrowia podało informację o 21 045 nowych zakażeniach koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 375 osób. Liczba zakażeń po raz pierwszy od jesieni przekroczyła 20 tysięcy. Tydzień temu (4 marca) wykryto 15 250 przypadków.
W środę (10 marca) wykryto 17 260 nowych zakażeń. Zmarło 398 osób. We wtorek (9 marca) resort zdrowia informował o 9954 nowych zachorowaniach. Zmarło 282 pacjentów. W poniedziałek (8 marca) nowych zachorowań było 6 170, zmarły 32 osoby. Dzień wcześniej, w niedzielę (7 marca), ministerstwo informowało o 13 574 nowych zachorowaniach na koronawirusa. Zmarło łącznie 126 pacjentów.
Koronawirus w Polsce. Ruszyły zapisy na szczepienia dla 69-latków
- W czwartek od godz. 6 rano wszystkie osoby z rocznika 1952 mogą zapisywać się na konkretne terminy szczepień przeciw COVID-19 - powiedział w środę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Jak zaznaczono na rządowej stronie, pierwszeństwo dotyczy najstarszych osób, ale jeśli miną podane terminy, seniorzy z danej grupy wiekowej będą mogli zapisać się później.
"Jeśli 69-latek nie zarejestruje się na szczepienie w dniach 11-13 marca, nadal będzie mógł to zrobić w późniejszym terminie" - zaznaczono. Zapisu na szczepienie można dokonać na cztery sposoby.
Z kolei Radosław Fogiel poinformował, że prezes Jarosław Kaczyński został w tym tygodniu zaszczepiony pierwszą dawką szczepionki przeciwko COVID-19. - Widzieliśmy się wczoraj, nie ma żadnych problemów - zapewnił wicerzecznik PiS. Dodał, że Jarosław Kaczyński zapowiadał, że zaszczepi się zgodnie z terminami przypadającym dla jego rocznika.
Koronawirus w Polsce. NFZ wstrzymuje zabiegi
W poniedziałek wieczorem Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił, że zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. Chodzi o to, by - jak czytamy w komunikacie - zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów chorych na COVID-19 i wymagających pilnego przyjęcia do szpitala.
Ta sytuacja nie dziwi prof. Krzysztofa Jerzego Filipiaka, prezesa Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i lekarza z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Polska w rankingu OECD ma najmniejszą liczbę lekarzy i pielęgniarek na 10 tys. osób. To się od lat nie zmienia. Ale gdy przychodzi pandemia, która zdarza się raz na 100 lat, to to odczuwamy - przyznał w rozmowie z Adamem Ozgą.
Dlatego, jak mówił, złudne są informacje o liczbie miejsc respiratorowych. - Co z tego, że jest tysiąc wolnych respiratorów, skoro nie ma kto ich obsługiwać? Żeby rzucić do tego ostatnie dywizje ochrony zdrowia, trzeba zamykać inne oddziały i ograniczać procedury, co jest bardzo niebezpieczne. I nie jest tak, że nie będzie niosło kolejnych ofiar - dodał.
Koronawirus w Polsce. Branża fitness chce pozwać rząd.
Branża fitness jest jedną z najbardziej dotkniętych przez pandemię. Siłownie, kluby są zamknięte w zasadzie od początku drugiej fali koronawirusa, czyli od 17 października. Dlatego ponad 400 przedsiębiorców chce dochodzić swoich roszczeń w związku ze stratami spowodowanymi lockdownem.
Jak ustalił reporter TOK FM Szymon Kępka, postępowania przeciwko Skarbowi Państwa będą dwutorowe. Z jednej strony będzie to pozew zbiorowy, ale równocześnie indywidualna batalia przedsiębiorców.
- Dokumenty mają być gotowe w okolicy 17 marca, w rocznicę pierwszego lockdownu. Pozew zbiorowy ma na celu stwierdzenie nielegalność tego działania. Potem rozpocznie się działanie w kwestii pozwów indywidualnych - wyjaśnia Tomasz Napiórkowski z Polskiej Federacji Fitness.
Koronawirus w Polsce. Lokalne lockdowny
Na razie całkowity lockdown obowiązuje na Warmii i Mazurach, gdzie zamknięte są m.in. szkoły, galerie handlowe oraz cała branża gastronomiczna, turystyczna czy hotelarska. Od 13 marca podobne obostrzenia mają obowiązywać także na Pomorzu. W środę w TOK FM kolejnych lockdownów nie wykluczała Olga Semeniuk, wiceminister pracy.
- Będziemy się przyglądali sytuacji i jeżeli liczby nie będą regularne, a takie nie są, to będziemy musieli robić krok do tyłu. Staramy się robić to regionalnie. Niestety, w dalszej kolejności są inne województwa, w których liczba zakażeń jest duża - odpowiadała wiceminister pracy, rozwoju i technologii.
-
Przeczytaliśmy "Vademecum wyborcze katolika". Ksiądz rozkłada ręce: To pomyłka
-
Gabinet grozy. "Zabrałbym się chyba za tego HIV-a". Przyszła do niego zdrowa, a wyszła "śmiertelnie chora"
-
Sprawdziliśmy, co w sklepach myślą o powrocie handlu w niedzielę. Tusk rozwścieczył. "Co mu odbiło?!"
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. Duchowny ostro o polskim Kościele: Rozpusta, rozpasanie, bezrozum
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
- Centralny Rejestr Wyborców. Co warto wiedzieć i jak go znaleźć?
- Zełenski "podeptał przyjaźń polsko-ukraińską"? Ekspertka: To pragmatyzm polityczny
- "To nie jest dar". Ekspert o 2 mld dla Polski. I MON-ie, który kupuje, jakby miał "kartę bez limitu"
- Krzysztof Hetman przyniósł marszałkowi melisę w prezencie. "Na uspokojenie"
- Nowe ustalenia ws. wybuchu w Przewodowie. Wiadomo, czyja rakieta spadła na terytorium Polski