Kiedy szczepionka Johnson&Johnson trafi do Polski? Padła pierwsza data

W II połowie kwietnia może nastąpić pierwsza dostawa do Polski szczepionki przeciw COVID-19 firmy Johnson&Johnson - poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Europejska Agencja Leków (EMA) wydała właśnie pozytywną opinię o tym specyfiku.
Zobacz wideo

Komisja Europejska oświadczyła w czwartek, że szczepionka przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson jest zarówno bezpieczna, jak i skuteczna. Zapowiedziała, że szybko zajmie się przyznaniem pozwolenia na jej dopuszczenie do obrotu. "Europejska Agencja Leków wydała pozytywną ocenę szczepionki COVID-19 firmy Janssen (firma należy do Johnson&Johnson). Szczepionka jest zarówno bezpieczna, jak i skuteczna. Teraz zajmiemy się szybko przyznaniem pozwolenia na dopuszczenie do obrotu" - napisała KE na Twitterze.

Kiedy szczepionka Johnson&Johnson trafi do Polski?

- Zapis w umowie z firmą Johnson&Johnson jest taki, że dostawa preparatu nastąpi miesiąc od potwierdzenia harmonogramu dostawy. Nie dostaliśmy jeszcze harmonogramu, czyli można się spodziewać, że pierwsza dostawa nastąpi w drugiej połowie kwietnia - poinformował prezes RARS Michał Kuczmierowski.

W drugim kwartale do Polski ma trafić ok. 2,5 mln dawek tego preparatu - wynika z informacji przekazanych przez Kuczmierowskiego. Przypomniał on, że szczepionkę firmy Johnson&Johnson wyróżnia od innych preparatów tego typu dopuszczonych do obrotu w UE, że jest jednodawkowa. Oznacza to, że jeden zastrzyk wystarczy, aby uzyskać zakładaną odporność na koronawirusa. - Można ją przechowywać w temperaturze 2-8 st. C. - przekazał Kuczmierowski.

Szczepionki przeciw COVID-19. Co z dostawami?

Czwartkową decyzję EMA przesłaniają jednak obawy o to, czy amerykańska firma dostarczy do UE w II kwartale tego roku taką liczbę dawek, jaka została zapisana w kontrakcie zawartym przez KE. Dostawy do UE na pewno nie rozpoczną się przed połową kwietnia. KE zabezpieczyła w kontrakcie 200 mln dawek szczepionki z opcją na dodatkowe 200 mln. Według Agencji szczepionka okazała się skuteczna w 67 proc. w zapobieganiu zakażeniom wywołującym COVID-19.

Na rynku unijnym dopuszczone są trzy szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA - firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny - minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza. Szczepionką wektorową jest również preparat Johnson&Johnson.

EMA dopuści Sputnik V?

EMA bada obecnie wniosek o dopuszczenie rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Jest ona zatwierdzona lub oceniana do zatwierdzenia w trzech państwach członkowskich UE - na Węgrzech, Słowacji i w Czechach - a urzędnicy UE stwierdzili, że Bruksela może rozpocząć negocjacje z producentem szczepionek, jeśli co najmniej cztery kraje członkowskie o to poproszą.

EMA wezwała w niedzielę członków Unii Europejskiej do powstrzymania się od wydawania krajowych zezwoleń na rosyjską szczepionkę Sputnik V, w czasie gdy agencja dokonuje przeglądu jej bezpieczeństwa i skuteczności.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM