Nowy wariant koronawirusa w Niemczech. Deutsche Welle: Potrójny mutant

W Niemczech natrafiono na pierwsze przypadki mutacji B.1.525, zawierającej właściwości szczepu brytyjskiego, południowoafrykańskiego i brazylijskiego - informuje Deutsche Welle.
Zobacz wideo

Nowy niemiecki wariant koronawirusa ma łączyć w sobie właściwości szczepu brytyjskiego, południowoafrykańskiego i brazylijskiego. Dlatego media w Niemczech informują o pojawieniu się "potrójnego mutanta".

"Mutację o nazwie B.1.525 stwierdzono już w wielu krajach, w tym w Danii, Włoszech, Nigerii, Norwegii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i USA. W Niemczech był to jeden z pierwszych znanych przypadków tej mutacji. Odkryto ją u mieszkańca Saksonii – poinformowała firma Centogene, która prowadzi prywatne centrum testowe na lotnisku w Berlinie" - informuje Deutsche Welle. 

"Potrójny mutant"

Pierwsi niebezpieczną mutację zaobserwowali Brytyjczycy. Pierwsze przypadki zakażania się wariantem B.1.525 stwierdzono w próbkach pobranych w grudniu 2020 roku. Przypomnijmy, że to wtedy też wiele krajów zawiesiło połączenia lotnicze z Wielką Brytanią z obawy przed szybko rozprzestrzeniającą się mutacją brytyjską.

Nowy typ wirusa, który dotarł już do Niemiec, zawiera m.in. mutację E484K białka kolca, która ułatwia wirusowi ochronę przed atakami ze strony systemu odpornościowego. Jak informuje Deutsche Welle, może to mieć wpływ na działanie dostępnych obecnie szczepionek przeciwko koronawirusowi.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM