Koronawirus w Polsce. Ponad 21 tys. nowych przypadków [13 marca]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej dobry wykryto 21 049 nowych przypadków koronawirusa - to najwięcej w tym roku. W związku z COVID-19 zmarły 343 osoby.
Zobacz wideo

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 21 049 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i 343 zmarłych.

" Mamy 21 049 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (3891), śląskiego (2682), wielkopolskiego (1828), dolnośląskiego (1687), małopolskiego (1686), pomorskiego (1494), kujawsko-pomorskiego (1225), łódzkiego (1185), warmińsko-mazurskiego (1115), podkarpackiego (889), lubelskiego (667), lubuskiego (653), zachodniopomorskiego (527), świętokrzyskiego (476), podlaskiego (428), opolskiego (347). 269 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

W piątek (12 marca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu 18 775 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 351 osób. W czwartek (11 marca) ministerstwo podało informację o 21 045 nowych zakażeniach. To do tej pory największa liczba zakażeń podczas trzeciej fali pandemii w naszym kraju. Tydzień wcześniej (4 marca) MZ informowało o 15 250 nowych zakażeniach.

W środę (10 marca) wykryto 17 260 nowych zakażeń. Zmarło 398 osób. We wtorek (9 marca) resort zdrowia informował o 9954 nowych zachorowaniach oraz śmierci 282 pacjentów. W poniedziałek (8 marca) nowych zachorowań było 6 170, a zmarły 32 osoby

Koronawirus w Polsce. Lockdown już w czterech województwach

W czwartek, gdy resort zdrowia poinformował po ponad 21 tys. nowych zakażeń, rząd ogłosił decyzje dotyczące obostrzeń.

Do województw warmińskio-mazurskiego, w którym lockdown obowiązuje od 27 lutego, oraz pomorskiego, w którym restrykcje zaczynają obowiązywać od dziś (13 marca), dołączają Mazowsze oraz woj. lubuskie. Jak poinformował min. Adam Niedzielski restrykcje będą tam obowiązywać od najbliższego poniedziałku - 15 marca.

Oznacza to, że już w czterech regionach:

  • zamknięte są galerie handlowe, hotele, obiekty sportowe, muzea czy kina
  • uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych przejdą na hybrydowy tryb nauczania.

- Materializuje się czarny scenariusz tempa rozwoju pandemii. Przyrost w ciągu tygodnia o blisko 6 tys. przypadków. Dynamika rozwoju to już powyżej 30 procent - tak wprowadzanie kolejnych obostrzeń tłumaczył minister zdrowia.

Koronawirus w Polsce. Jesteśmy "w połowie krzywej przyrastającej"

Ile potrwa trzecia fala? Jak tłumaczyła w TOK FM dr Aneta Afelt, z bardzo precyzyjnych modeli wynika, że jesteśmy "w połowie krzywej przyrastającej i sporo jeszcze przed nami". - Model przewiduje, że na przełomie marca i kwietnia powinniśmy osiągnąć szczyt liczby zachorowań. Pamiętajmy, że ta fala nie rozpoczęła się dwa tygodnie temu, tylko mniej więcej w połowie lutego - mówiła ekspertka z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW

Dr Afelt podkreśliła, że z matematycznego punktu widzenia to, co dzieje się obecnie, jest "naturalnym przebiegiem epidemii".

WHO i EMA o szczepionce firmy AstraZeneca

WHO oceniła, że nie ma powodów, aby zawieszać szczepienia prepartem firmy AstraZeneca. Również Europejska Agencja Leków (EMA) stwierdziła, że nie ma wskazań, że szczepionka brytyjsko-szwedzkiego koncernu zwiększa u zaszczepionych osób ryzyko powstawania zakrzepów krwi.

Stanowisko Europejskiej Agencji Leków opublikowano po tym, gdy kilka krajów zdecydowało się czasowo wstrzymać podawanie szczepionki AstraZeneki. Poinformowano o tym, gdy u niewielkiej liczby osób zaszczepionych stwierdzono powstanie zakrzepów krwi. Agencja w oświadczeniu podkreśla, że u osób zaszczepionych tym preparatem choroba zakrzepowo-zatorowa nie zdarza się częściej, niż w całej populacji. 

Dotychczas stwierdzono, że doszło do 30 incydentów zakrzepowych na 5 mln zaszczepionych osób w Unii Europejskiej. AstraZeneca zapewnia, że bezpieczeństwo szczepionki tej firmy jest intensywnie badane w ramach wciąż kontynuowanych badań klinicznych. O bezpieczeństwie szczepień z użyciem preparatu tej firmy zapewnia brytyjska Agencja Regulacyjnej ds. Leków i Opieki Zdrowotnej (MHRA). Podkreśla ona, że osoby z wyznaczonym terminem szczepienia bez obaw powinny się zaszczepić.

W Polsce szczepionkę AstraZeneca podaje się bez zmian. W piątek szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował, że do Polski przyjechała zapowiadana dostawa kolejnej transzy 146 tys. szczepionek firmy AstraZeneca. Według wiceministra zdrowia Waldemara Kraski zysk z zaszczepienia przeciw COVID-19 jest nieporównywalnie większy niż ryzyko objawów poszczepiennych.

DOSTĘP PREMIUM