Harmonogram szczepień na COVID-19
Z tego tekstu dowiesz się:
• Jaki jest harmonogram szczepień na COVID-19?
• Kiedy zostaną zaszczepieni ozdrowieńcy?
• Gdzie w Polsce można się zaszczepić?
Harmonogram szczepień na COVID-19
Na niedawnej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk poinformował o zmianie terminów szczepień.
Jaki jest harmonogram szczepień na COVID-19? W aktualnym harmonogramie znajdują się wytyczne na kilka-kilkanaście najbliższych tygodni. Zmiany podyktowane są niedostateczną dostępnością szczepionek. Według początkowych deklaracji producentów do końca pierwszego kwartału w Polsce miało znaleźć się 14 mln dawek, obecnie mowa jest o ok. 8 mln dawek. Z tego względu m.in. wydłużono odstęp pomiędzy pierwszą i drugą dawką szczepionki. Od 8 marca druga dawka szczepionki AstraZeneca będzie podawana po 12 tygodniach od pierwszego zastrzyku, a szczepionki firmy Pfizer po 42 dniach. Nie wpłynie to jednak na ich skuteczność, ponieważ aktualne wyniki badań wskazują, że tego rodzaju działanie można przeprowadzić bez żadnej szkody dla pacjentów.
Harmonogram szczepień na COVID-19
• Do 7 marca zaszczepione zostanie ponad 90 proc. nauczycieli i wykładowców akademickich. Szczepienia w tej grupie zakończą się 14 marca 2021 roku.
• Od poniedziałku 8 marca rozpoczną się dodatkowe szczepienia grupy zero, czyli przedstawiciele ustawowi dzieci urodzonych przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży, pracownicy sektora ochrony zdrowia (również wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, a także personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym również w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Osoby te zostaną zaszczepione preparatem firmy AstraZeneca.
• 10 marca rozpocznie się rejestracja grupy 1B, czyli pacjentów chorych przewlekle, a 15 marca ruszą szczepienia.
• Od 11 marca na szczepienie będą mogły zapisać się osoby powyżej 69 roku życia, a 22 marca rozpoczną się szczepienia w tej grupie wiekowej.
• Między 18 a 20 marca ruszą zapisy roczników 1952-54, a od 22 do 24 marca roczników 1954-56.
• Od 25 marca ponownie ruszy rejestracja dla pacjentów powyżej 70 roku życia.
• 29 marca rozpoczną się szczepienia grupy 1C, czyli osób, które przez swoją pracę mają na co dzień kontakt z osobami chorymi lub mogą mieć z nimi potencjalny kontakt. Na tę grupę przeznaczono tygodniowo 32 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca.
Kiedy zostaną zaszczepieni ozdrowieńcy? Inaczej wygląda sytuacja osób, które już przeszły COVID-19. Ozdrowieńcy będą szczepieni jedną dawką szczepionki po 6 miesiącach od zakażenia. Decyzja o takim rozwiązaniu została podjęta zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej i wynika z aktualnego stanu badań nad wirusem SARS-CoV-2.
Gdzie w Polsce można się zaszczepić?
Jeżeli dana osoba chce otrzymać szczepionkę przeciwko COVID-19, może zapisać się na cztery sposoby: skontaktować się z wybranym punktem szczepień, zadzwonić na infolinię Narodowego Programu Szczepień (na numer 989), wysłać SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: „SzczepimySie” lub skorzystać z formularza dostępnego na stronie https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/.
Gdzie można się zaszczepić przeciwko COVID-19? Szczepionki będą podawane w Punktach Szczepień, a ich mapę już teraz można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia (https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/). Mapa jest na bieżąco aktualizowana.
-
Nowy sondaż. Prawie wszystkim rośnie, tylko nie im. To koniec wielkiego boomu?
-
Sprawdziliśmy, co w sklepach myślą o powrocie handlu w niedzielę. Tusk rozwścieczył. "Co mu odbiło?!"
-
"To nie jest dar". Ekspert o 2 mld dla Polski. I MON-ie, który kupuje, jakby miał "kartę bez limitu"
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Zełenski "podeptał przyjaźń polsko-ukraińską"? Ekspertka: To pragmatyzm polityczny
- Co partie po wyborach zrobią z prawem do aborcji? Jedna nie ma o tym ani słowa w swoim programie
- Co dalej z kontrolami na granicy z Polską? Nieoficjalnie: Niemcy podjęły decyzję
- Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić i do kiedy? [ZASADY I TERMINY]
- Kaczyński i 50 tys. w kopercie. Prokurator nie dała wiary zeznaniom. "To jest wróżka"
- Abp Stanisław Szymecki nie żyje. Senior archidiecezji białostockiej miał 99 lat