Koronawirus w Polsce. Ponad 17 tys. zakażonych. To dużo jak na niedzielę [14 marca]
Liczba 17 259 nowych zachorowań jest o blisko 4 tysiące wyższa niż tydzień temu, kiedy tych przypadków było 13 574. Najwięcej nowych zakażeń odnotowano na Mazowszu (3430). Na drugim miejscu znalazł się Śląsk (2331), a na trzecim Wielkopolska (1508).
Pozostałe dane dotyczą województw: małopolskiego (1379), pomorskiego (1318), dolnośląskiego (1263), podkarpackiego (1064), kujawsko-pomorskiego (843), łódzkiego (782), warmińsko-mazurskiego (759), lubuskiego (517), zachodniopomorskiego (447), lubelskiego (438), świętokrzyskiego (303), opolskiego (294), podlaskiego (276).
Ponadto 307 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Jeśli chodzi o liczbę zgonów, resort zdrowia podał, że z powodu COVID-19 zmarło ostatniej 25 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 85 osób. Łącznie to 110 pacjentów.
Od początku epidemii w Polsce potwierdzono 1 906 632 zachorowań. 47 178 osób zmarło.
Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń
W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało 21 049 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To niestety tegoroczny rekord. Zmarło 343 chorych.
W piątek (12 marca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu 18 775 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 351 osób. W czwartek (11 marca) ministerstwo podało informację o 21 045 nowych zakażeniach. To do tej pory największa liczba zakażeń podczas trzeciej fali pandemii w naszym kraju. Tydzień wcześniej (4 marca) MZ informowało o 15 250 nowych zakażeniach.
W środę (10 marca) wykryto 17 260 nowych zakażeń. Zmarło 398 osób. We wtorek (9 marca) resort zdrowia informował o 9954 nowych zachorowaniach oraz śmierci 282 pacjentów. W poniedziałek (8 marca) nowych zachorowań było 6 170, a zmarły 32 osoby.
Koronawirus w Polsce. Testy na obecność przeciwciał COVID-19 w Biedronce
Od poniedziałku w sklepach sieci Biedronka dostępne będą testy na obecność przeciwciał COVID-19. Przedstawiciele sieci zapowiedzieli, że jeden klient będzie mógł kupić maksymalnie trzy testy za jednym razem.
Do tej pory testy były dostępne w sieciowych sklepach u naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech można je kupić w drogeriach Rossmann. Co ważne, dr Matylda Kłudkowska w TOK FM podkreślała, że testy, które będziemy mogli kupić od poniedziałku w Polsce istotnie różnią się od tych, które kupimy w Niemczech. Tam bowiem sprzedawane są testy na obecność wirusa - określające to, czy ktoś jest chory (bądź nie) w tym konkretnym momencie, w którym robi test.
Natomiast testy kupione w polskich sklepach pokażą, co było w przeszłości i to też dość określonej. - Produkcja przeciwciał rozpoczyna się od tygodnia nawet do trzech tygodni po rozpoczęciu się objawów klinicznych zakażenia u pacjenta. Tyle trwa sam początek produkcji przeciwciał - wskazała dr Kłudkowska. Pokreśliła też, że zgodnie z badaniami naukowymi, przeciwciała u osób, które przeszły zakażenie są wykrywane mniej więcej pół roku po chorobie. - Dlatego jeśli w tym okresie przeszliśmy COVID-19, to z dużym prawdopodobieństwem ten test może to wykazać - przyznała.
Podkreślała jednak, że jeśli ktoś czuje się źle, ma objawy charakterystyczne dla koronawirusa, to powinien bezwzględnie udać się do lekarza i zrobić "normalny" test RT-PCR lub test antygenowy, bo badanie z Biedronki nie powie nam, czy jesteśmy zakażeni.
Lockdown w województwie mazowieckim i lubuskim
W poniedziałek, decyzją ministra zdrowia, z powodu dużych przyrostów zakażeń koronawirusem do województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego dołączą także mazowieckie i lubuskie.
Trudna sytuacja jest zwłaszcza w Warszawie - z danych resortu zdrowia wynika, że tylko wczoraj w samej stolicy przybyło ponad 1300 przypadków koronawirusa.
W mieście trwa gorączkowe odtwarzanie bazy łóżek covidowych, co nie jest proste, bo nie liczą się tylko same miejsca w szpitalach, ale przede wszystkim ich obsługa - tłumaczy rzeczniczka stołecznego ratusza, Karolina Gałecka:
- Dziś mamy 21 wolnych łóżek covidowych i 13 covidowych respiratorów. Personel medyczny jest teraz największym problemem, bo go po prostu nie ma. Mimo tego w Szpitalu Południowym od poniedziałku poszerzamy bazę łóżkową do 60 – dodaje.
W nowo otwartym szpitalu udało się jak dotąd podpisać 173 umowy z lekarzami, pielęgniarkami i przedstawicielami innych zawodów, ale potrzeby są większe. Chorych szybko przybywa.
Mazowieckie i lubuskie zostaną objęte ograniczeniami od poniedziałku - podobnie jak w warmińsko-mazurskim i pomorskim potrwają one do końca marca.
-
Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"
-
"Bezpardonowy roast Tuska". Konwencja PiS i spot z wulgaryzmami, czyli jak wzbudzić "wstręt, odrazę wobec opozycji"
-
Ile ludzi w Marszu Miliona Serc? Ratusz podał liczbę, policja też. Różnica jest kolosalna
-
Spór o religię w lubelskim liceum. "Mamy się tłumaczyć?". Rodzice oburzeni, dyrekcja dementuje
-
Wyborcy Trzeciej Drogi popierają decyzję liderów o braku udziału w Marszu Miliona Serc. "To mnie przekonało"
- Marsz Miliona Serc bez liderów Trzeciej Drogi. "To nie musi być błąd"
- Donald Tusk na finał Marszu Miliona Serc z obietnicą i mocnym apelem. "Proszę was na wszystkie świętości"
- "Nie powiem, o co walczymy, tylko o co chodzi". Konwencja PiS bez obietnic i zaskoczeń
- Terlecki z pogardą o Marszu Miliona Serc. "To zabolało" - usłyszał reporter TOK FM od uczestników
- 32-latek zaatakowany maczetą w Skawinie. Mężczyzna jest w stanie krytycznym