Koronawirus w Polsce. Prawie 11 tysięcy nowych przypadków. Najwięcej na Mazowszu [15 marca]

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 896 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 28 osób.
Zobacz wideo

W poniedziałek tydzień temu nowych przypadków zakażenia było nieco ponad 6 tysięcy. Teraz liczby wyglądają zdecydowanie gorzej. Dzisiaj resort zdrowia poinformował o 10 896 nowych zakażeniach. Zdecydowanie najwięcej przypadków dotyczy Mazowsza - 2311. 

W związku z COVID-19 minionej doby zmarło 28 osób. 

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

W niedzielę resort zdrowia informował o 17 259 nowych zachorowaniach, z czego najwięcej (3430) na Mazowszu. Zmarło łącznie 110 pacjentów. 

Dzień wcześniej, w sobotę (13 marca) nowych przypadków było aż 21 049 - to najwyższy dzienny przyrost jak do tej pory w tym roku. Takie wyniki odnotowywaliśmy ostatnio podczas jesiennej fali. W sobotę informowano o śmierci 343 chorych.

W piątek (12 marca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu 18 775 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 351 osób. W czwartek (11 marca) ministerstwo podało informację o 21 045 nowych zakażeniach.

Koronawirus w Polsce. Lockdown w kolejnych województwach

Od poniedziałku - do Pomorza i warmińsko-mazurskiego - dochodzą kolejne dwa województwa, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia. To Mazowsze i Pomorze. Oznacza to, że działalność muszą zawiesić: baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej), kasyna oraz hotele (z wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych).

Zamknięte są także galerie handlowe - z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe czy pralnie.

Zamknięte są też teatry, muzea, galerie sztuki, kina, siłownie czy kluby fitness. W województwie mazowieckim i lubuskim klasy I-III mają funkcjonować w trybie mieszanym, tzw. hybrydowym. Oznacza on, że część uczniów danej szkoły będzie uczyć się stacjonarnie, a część - zdalnie. Starsze klasy nadal uczą się zdalnie.

Koronawirus w Polsce. Jak idą szczepienia?

Na rządowych stronach gov.pl poinformowano w niedzielę, że podano dotychczas 4 517 537 dawek szczepionki: 2 914 792 pierwszej i 1 602 745 drugiej. Po iniekcjach zgłoszono 4 738 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia. Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia, zutylizowano w sumie 5 741 dawek.

Z raportu wynika, że do tej pory do Polski dostarczono łącznie 5 340 830 dawek szczepionek.

Złożyliśmy poprawkę w Sejmie, aby do szczepień kwalifikowali nie tylko lekarze, ale też inni przedstawiciele personelu medycznego, więc w konsekwencji będziemy gotowi na duże przyspieszenie - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Stwierdził też, że wierzy, że w "trzecim kwartale wszyscy Polacy, którzy będą chcieli przyjąć szczepionkę, będą już zaszczepieni".

TOK FM PREMIUM