Koronawirus w Polsce. Ponad 25 tysięcy nowych zakażeń. Tak źle w tym roku jeszcze nie było [17 marca]

Koronawirus w Polsce. W środę 17 marca resort zdrowia poinformował o wykryciu 25 052 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły 453 osoby.
Zobacz wideo

W środę resort zdrowia poinformował o 25 052 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwyższy przyrost jaki odnotowaliśmy w tym roku. Warto też przypomnieć, że w ubiegłą środę tych zachorowań było 17 260 - to o blisko 8 tysięcy mniej niż dziś. 

Najwięcej zachorowań odnotowano na Mazowszu (4142). Na drugim miejscu znalazł się Śląsk (4030), a na trzecim Małopolska (2050). Pozostałe przypadki dotyczą województw: wielkopolskiego (2034), pomorskiego (1685), dolnośląskiego (1672), łódzkiego (1466), podkarpackiego (1319), kujawsko-pomorskiego (1275), warmińsko-mazurskiego (1097), lubelskiego (840), zachodniopomorskiego (795), lubuskiego (698), podlaskiego (621), świętokrzyskiego (535), opolskiego (357).

Ponadto 436 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Jeśli chodzi o liczbę zgonów, ministerstwo podało, że z powodu COVID-19 zmarły 103 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 350 osób. Łącznie to aż 453 pacjentów. 

Od początku epidemii w Polsce wykryto 1 956 974 zakażeń. 48 032 osób zmarło.

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń w trzeciej fali 

We wtorek 16 marca resort zdrowia poinformował o 14 396 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. W związku z COVID-19 zmarły 372 osoby. W poniedziałek 15 marca podano informację o prawie 11 tysiącach nowych zachorowań. W niedzielę resort zdrowia informował o 17 259 nowych zachorowaniach, z czego najwięcej (3430) na Mazowszu. Zmarło łącznie 110 pacjentów. Dzień wcześniej, w sobotę (13 marca) nowych przypadków było aż 21 049.

W piątek (12 marca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu 18 775 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 351 osób. W czwartek (11 marca) ministerstwo podało informację o 21 045 nowych zakażeniach.

Koronawirus w Polsce. Co ze świętami?

Adam Niedzielski, minister zdrowia zapowiedział, że rząd będzie uważnie przyglądał się temu, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna w kraju. - Jeżeli będziemy mieli rzeczywiście do czynienia z realnym, dużym przyspieszeniem dynamiki zachorowań, to oczywiście konsekwencją tego będą decyzje, które będziemy podejmowali co do obostrzeń w skali całego kraju. Jeżeli ta obserwacja, która miała miejsce wczoraj, jest tylko takim wyjątkiem - bo o tym oczywiście przekonamy się jutro i pojutrze - to wtedy możemy rozważać jeszcze scenariusze regionalne. Ale o tym, co zrobimy będzie decydowała dynamika rozwoju zachorowań w ciągu najbliższych dni - powiedział.

Zasugerował jednak, że w czasie Wielkanocy nie będzie zaostrzonych restrykcji w Kościołach. -  Biorąc pod uwagę, że zbliża się okres Wielkiej Nocy, trudno rozważać, żeby w naszej tradycji kulturowej te święta odbyły się bez wizyty w kościele - powiedział Niedzielski. – To, co usłyszałam z ust ministra, to nabożny lęk przed Kościołem. Jeśli on mówi coś takiego, to oznacza, że już skapitulował przed hierarchami, którzy otworzą szeroko świątynie i nie będą przestrzegać limitów. A takie przypadki były w ostatnich tygodniach – komentowała w Poranku Radia TOK FM Renata Kim z "Newsweeka".

Koronawirus w Polsce. Na test zapiszesz się sam

Testy na obecność koronawirusa mają być bardziej dostępne. Teraz każdy sam może wypełnić odpowiedni formularz, wpisać objawy i dostać zlecenie - przekonywali w poniedziałek na konferencji prasowej przedstawiciele rządu. Ma to odciążyć przychodnie w trakcie trzeciej fali epidemii.

W teorii dobra inicjatywa, w praktyce - na razie - nie działa sprawnie i wiele osób informuje, że ma problem z uzyskaniem skierowania na test. – Będziemy zarządzać kształtem ankiety na bieżąco – stwierdził Niedzielski podczas audycji Mikrofon Radia TOK FM.

Koronawirus. Kraje zawieszają szczepienia preparatem firmy AstraZeneca

Kilkanaście krajów, min. Niemcy, Włochy, czy Hiszpania czasowo zawiesiły szczepienia obywateli preparatem właśnie AstraZeneki. Rządy tych krajów czekają na wyniki analizy Europejskiej Agencji Leków w sprawie stanów zakrzepowo-zatorowych u osób, które przyjęły szczepionkę firmy AstraZeneca.  - Aktualnie nie ma żadnych naukowych dowodów na związek między zakrzepicą zatorową, a szczepieniem preparatem AstraZeneki - podkreślał w rozmowie z TOK FM wirusolog dr Paweł Zmora z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. 

Zdaniem eksperta nie ma w tej chwili najmniejszych podstaw by wstrzymywać w Polsce szczepienia preparatem szwedzko brytyjskiego koncernu.

Koronawirus. Obostrzenia w kolejnych regionach

W poniedziałek, decyzją ministra zdrowia, z powodu dużych przyrostów zakażeń koronawirusem do województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego dołączą także mazowieckie i lubuskie. W tych czterech województwach zamknięte są kina, teatry, galerie sztuki, baseny i inne obiekty sportowe oraz większość sklepów w galeriach handlowych.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM