Jaki wpływ na ciążę ma COVID? "Leczenie jest trudne, każdy lek w ciąży niesie ryzyko powikłań"

O tym, jaki wpływ na ciążę ma COVID-19 i czy obecnie stosowane szczepionki są bezpieczne dla kobiet w ciąży, mówiła w TOK FM dr Karolina Pyziak-Kowalska, specjalistka chorób zakaźnych i koordynatorka szczepień Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.
Zobacz wideo

Rozmówczyni Piotra Maślaka przyznała, że kobiety w ciąży chorujące na COVID-19 są częściej narażone na hospitalizację. - Zakażenie COVID-19 w zależności od etapu ciąży może zakończyć się dla ciężarnych pobytem na oddziale intensywnej terapii, gdzie będą wymagały wspomaganego oddechu - mówiła dr Karolina Pyziak-Kowalska, dodając, że czynnikiem ryzyka jest też konieczność podania specjalistycznych leków, które nie są korzystne w ciąży.

Nie słuchasz podcastów? To dobry czas, by zacząć. Dostęp Premium za 1 zł!

Lekarka dodała, że u kobiet w ciąży chorujących na COVID-19 zdecydowanie częściej dochodzi do przedwczesnego porodu i to prawie u 30 procent ciężarnych. Przyznała, że leczenie ciężarnych zakażonych koronawirusem jest trudne. - Z uwagi na to, że mamy tu do ocalenia dwa życia, a zastosowanie każdego leku w ciąży niesie ze sobą ryzyko powikłań - tłumaczyła.

- Często są to sytuacje bardzo trudne, bo już sama ciąża sprawia, że mięsień oddechowy, jakim jest przepona, jest uciśnięty, dolne partie płuc są nieco niedotlenione, więc jeżeli dochodzą do tego jeszcze objawy infekcyjne, to wszystkie objawy występują w większym nasileniu - mówiła w TOK FM dr Karolina Pyziak-Kowalska. Zaznaczyła jednocześnie, że wirus w niewielkim stopniu przenika przez łożysko i wiele dzieci rodzi się w tej chwili zdrowych. 

Specjalistka od chorób zakaźnych dodała, ze z badań przeprowadzonych w USA wynika, że duże znaczenie ma fakt, w którym etapie ciąży dojdzie do zakażenia. - Im później, tym leczenie jest trudniejsze - wyjaśniła. 

Według dr Pyziak-Kowalskiej najlepszym zabezpieczeniem przed COVID-19 w chwili obecnej jest szczepionka. Zaznaczyła, że badania nad szczepionkami nie obejmowały do tej pory kobiet w ciąży, więc nasza wiedza na ten temat jest ograniczona, ale zdarzało się tak, że uczestniczki badań klinicznych nieumyślnie zachodziły w ciążę i pewna liczba z nich otrzymała szczepienie.  - Te badania jak dotychczas są bardzo optymistyczne. Nie wydarzyło się nic niepokojącego zarówno po szczepionkach opartych na technologii mRNA, jak i wektorowych - zapewniała lekarka. 

Rozmówczyni Piotra Maślaka dodała, że obecnie CDC prowadzi badania na dużej grupie kobiet, żeby sprawdzić, jaki wpływ ma szczepionka w czasie ciąży, a także po rozwiązaniu. - Te badania są fenomenalne. Wydaje się, że szczepienie nie ma żadnych efektów ubocznych, zarówno u dzieci, jak i w przebiegu samej ciąży - podkreśliła gościni TOK FM. 

Dr Karolina Pyziak-Kowalska zachęcała każdego, kto ma taką możliwość do szczepienia się  przeciwko COVID-19. - Jeśli mamy wybór, to szczepienie jest priorytetem. To jedyny "magiczny" środek, który pozwala nam przetrwać te trudne czasy i zabezpieczyć się przed ryzykiem zakażenia, co w efekcie jest lepsze niż przebycie COVID-19, który niesie ze sobą liczne powikłania - mówiła specjalistka chorób zakaźnych w TOK FM. 

TOK FM PREMIUM