Koronawirus w Polsce. Prawie 26 tys. nowych przypadków. Ogólna liczba zakażeń w Polsce przekroczyła 2 mln [19 marca]
Jak podało w piątek ministerstwo zdrowia ostatniej doby potwierdzono 25 998 nowych przypadków koronawirusa. Najwięcej w województwach: mazowieckim (4219) i śląskim (3728). Te dane oznaczają, że od początku pandemii w Polsce zanotowano już ponad 2 mln przypadków koronawirusa.
Z powodu COVID-19 zmarło 116 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 303 osoby. Czyli w sumie 419 osób.
Dokładnie tydzień temu - w piątek 12 marca - nowych zachorowań było 18 775. Zgonów zaś 351.
Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń
W czwartek Ministerstwo Zdrowia informowało aż o 27 278 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej, bo ponad 4,4 tys. na Mazowszu. Zmarło 356 osób.
Dzień wcześniej - w środę (17 stycznia) - nowych zachorowań było równie dużo, bo ponad 25 tysięcy. Najwięcej przypadków ponownie odnotowano na Mazowszu, ale też na Śląsku - ponad 4 tysiące. W całym kraju zmarło bardzo dużo pacjentów, bo aż 453.
We wtorek (16 marca) - nowych zakażeń było 14 396, a zgonów 372. Natomiast w poniedziałek (15 marca) podano informację o prawie 11 tysiącach nowych zachorowań.
Koronawirus w Polsce. Lockdown w całej Polsce
Ze względu na rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 zaostrzone zostają także epidemiczne obostrzenia. Decyzją ministra zdrowia, od soboty (20 marca) lockdown obowiązywać będzie już nie tylko w czterech województwach, ale w całej Polsce. Zamknięte zostaną hotele, ograniczona działalność galerii handlowych, zamknięte kina, teatry, zamknięte baseny i obiekty sportowe, a uczniowie klas I-III szkół podstawowych wrócą do nauki zdalnej.
- Jesteśmy na takim etapie, że jeżeli ten ruch nie spowoduje wygaszenia epidemii, czy przynajmniej spowolnienia trzeciej fali, to na pewno kolejne kroki będą już typowym lockdownem, sytuacją, gdzie będziemy zamykać zupełnie wszystko - oświadczył szef MZ Adam Niedzielski podczas środowej konferencji.
Koronawirus w Polsce. Trwają szczepienia
Wczoraj (tj. 18 marca) rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób w wieku 67-69 lat. Potrwają one tylko do soboty 20 marca.
Oprócz tego, jak poinformował w czwartek minister Michał Dworczyk, 25 marca uruchomiony zostanie powtórny nabór do szczepień seniorów 70 plus. - Te osoby, które w czasie styczniowej rejestracji nie zapisały się, bo nie było już terminów w związku z brakiem szczepionek, od 25 marca będą mogły zapisywać się na kolejny kwartał, a więc na kwiecień, maj i czerwiec - przekazał.
Dworczyk przyznał też, że jest nieco mniejsze zainteresowanie zapisami na szczepienia, szczególnie wśród osób w wieku 67-69 lat. - Jest to oczywiście związane z wieloma informacjami w mediach, które pojawiają się na temat szczepionki firmy AstraZeneca - powiedział.
Dr Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektorka Szpitala Bielańskiego w Warszawie, apelowała w TOK FM, aby nie rezygnować ze szczepień. - Tych ludzi, którzy się boją albo są przeciwni szczepieniom, zapraszam do szpitala. Pokażę, jak pacjenci walczą o oddech - mówiła.
-
Śmiertelne potrącenie 19-latki. Jest wyrok w głośnej sprawie kierowcy autobusu
-
Niemcy wprowadzą kontrole na granicach z Polską. "To porażka rządu i prezesa Kaczyńskiego"
-
Zapytaliśmy Polaków o partie drugiego wyboru. "Wyniki frustrują sztabowców Prawa i Sprawiedliwości"
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Sprawdziliśmy, co w sklepach myślą o powrocie handlu w niedzielę. Tusk rozwścieczył. "Co mu odbiło?!"
- Kontrole na granicy z Niemcami. "Rząd Scholza musi działać i robi to spektakularnie"
- "Chłopi" kandydatem do Oscara. "Zielona granica" miałaby większe szanse?
- Konfederacja leci w dół. "Mentzen lepiej wypadał na TikToku, niż w rzeczywistości"
- Czy w Polsce zabraknie paliwa? Orlen apeluje do kierowców
- Tragiczny wypadek na autostradzie A1. Nowe ustalenia biegłego