Dyrektorka EMA: szczepionka AstraZeneki jest bezpieczna i skutecznie chroni przed COVID-19

Komitet ds. Bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał w czwartek zalecenia w sprawie szczepionki przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca. Chodzi o doniesienia o stanach zakrzepowo-zatorowych, które szczepionka miałaby wywoływać.

W czwartek Komitet ds. Bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał zalecenia w sprawie szczepionki przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca w kontekście stanów zakrzepowo-zatorowych, jakie ten preparat miałby prowokować. - Szczepionka AstraZeneki nie jest powiązana ze wzrostem ryzyka zakrzepów krwi - oświadczono podczas konferencji.

- Szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, ale nie da się wykluczyć związku między zaszczepieniem a przypadkami zakrzepów krwi, które wystąpiły - poinformowała w czwartek na konferencji prasowej dyrektor EMA Emer Cooke.

- Jest to bezpieczna i skuteczna szczepionka. Jej zalety związane z ochroną ludzi przed Covid-19 przeważają (...) nad ryzykiem. Szczepionka nie jest odpowiedzialna za ogólny wzrost przypadków zakrzepów krwi. Posługując się dostępnymi dowodami (...) ciągle nie możemy definitywnie wykluczyć związku między przypadkami, które wystąpiły, a zaszczepieniem - oświadczyła Cooke.

AstaZeneca - przypadki zakrzepów krwi

W Holandii stwierdzono dwa przypadki wystąpienia zakrzepów krwi i obniżenia liczby płytek krwi po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca - poinformowała w czwartek holenderska agencja informacyjna ANP.

Holandia w niedzielę zawiesiła zapobiegawczo do 29 marca podawanie tej szczepionki. Podobną decyzję ogłosiło też już kilka innych krajów w Europie.

Prezydent Emmanuel Macron poinformował w poniedziałek, że we Francji wstrzymane zostaną szczepienia przeciw COVID-19 preparatem AstraZeneca. Niedługo później taką samą decyzję ogłosiły władze Hiszpanii. Również w poniedziałek szczepienia preparatem AstraZeneca zawiesiły Niemcy i Włochy. "Niemcy idą za przykładem innych krajów i na razie wstrzymują szczepienia szczepionką AstraZeneca" - ogłosiło niemieckie Ministerstwo Zdrowia, które wdraża tym samym zalecenie Instytutu Paula Ehrlicha. Szczepienia preparatem firmy AstraZeneca wcześniej zawieszono w Holandii. Podobna decyzje podjęła Dania, Norwegia, Islandia, Irlandia, Austria, Estonia, Łotwa i Luksemburg. 

Z kolei Norweska Agencja Leków poinformowała w poniedziałek, że zmarła kobieta w wieku poniżej 50 lat, pracownik służby zdrowia, u której wystąpił ciężki przypadek zakrzepów krwi po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca. Jest to drugi w Norwegii zgon związany z możliwymi skutkami ubocznymi tego preparatu. W Szpitalu Uniwersyteckim w Oslo hospitalizowanych jest jeszcze dwóch pracowników służby zdrowia, u których również wystąpiły zakrzepy krwi po podaniu szczepionki AstraZeneca.

TOK FM PREMIUM