Koronawirus w Polsce. Ponad 20 000 nowych zakażeń. Rekordowe dane dotyczące zajętych miejsc w szpitalach [21 marca]
Z opublikowanych przez MZ danych wynika, że najwięcej nowych zakażeń zanotowano w województwach: mazowieckim - 3852, śląskim - 3649 oraz wielkopolskim 2152. W sumie w Polsce przybyło 21 849 osób zakażonych koronawirusem.
Dla porównania, przed tygodniem w niedzielę (14 marca) było 17 259 nowych przypadków koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 110 osób.
Od 4 marca 2020 roku w Polsce zakaziło się koronawirusem 2 058 550 osób. Zmarło 49 300 chorych.
Jak poinformował dziś resort zdrowia, obecnie w szpitalach w całej Polsce zajętych jest 23 583 łóżek covidowych. Wczoraj było to 23 293 łóżek. Jak informował Michał Rogalski, który od ponad roku prowadzi bazę danych dotyczącą epidemii w Polsce, informował, że tak złych danych jeszcze nie było. "To najwyższa liczba zajętych łóżek w jednym momencie od początku pandemii. Poprzedni rekord to 23 033 - 16.11" - poinformował na Twitterze.
Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń w ostatnich dniach
Wczoraj (w sobotę 20 marca) Ministerstwo Zdrowia informowało, że odnotowano 26 405 przypadków. W związku z COVID-19 zmarło 349 osób. Liczba zajętych łóżek i respiratorów była najwyższa od początku epidemii - pacjenci chorzy na COVID-19 zajmowali 23 293 łóżka w szpitalach i 2 315 respiratorów.
Dzień wcześniej, piątek (19 marca), wykryto 25 998 nowych przypadków. W związku z COVID-19 zmarło 419 osób. W czwartek Ministerstwo Zdrowia informowało aż o 27 278 nowych zakażeniach. To rekord trwającej trzeciej fali epidemii koronawirusa w Polsce. Najwięcej nowych zakażeń, bo ponad 4,4 tys., odnotowano na Mazowszu.
Dzień wcześniej - w środę (17 stycznia) - nowych zachorowań było równie dużo, bo ponad 25 tysięcy. Najwięcej przypadków na Mazowszu, ale też na Śląsku - ponad 4 000.
Koronawirus w Polsce. Lockdown w całym kraju. Coraz groźniejszy wariant brytyjski
Ze względu na rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 zaostrzone zostały także epidemiczne obostrzenia. Decyzją ministra zdrowia, od wczoraj (20 marca) lockdown obowiązuje w całej Polsce. Zamknięte zostały hotele, galerie handlowe (nie działa większość sklepów i punktów), ograniczona kina, teatry, zamknięte baseny i obiekty sportowe. Uczniowie klas I-III szkół podstawowych wrócą do nauki zdalnej.
- Jesteśmy na takim etapie, że jeżeli ten ruch nie spowoduje wygaszenia epidemii, czy przynajmniej spowolnienia trzeciej fali, to na pewno kolejne kroki będą już typowym lockdownem, sytuacją, gdzie będziemy zamykać zupełnie wszystko - mówił w środę min. Adam Niedzielski, tłumacząc decyzję o obostrzeniach.
Szef MZ ogłaszając decyzję o ogólnopolskim lockdownie przywoływał dane dotyczące obecności w Polsce groźnej brytyjskiej mutacji koronawirusa. Jak powiedział Niedzielski, odpowiada ona za 52 proc. zakażeń w Polsce.
Już dwa dni później rzecznik MZ mówił, że już 60 proc. nowych zakażeń to efekt wariantu brytyjskiego. - Analitycy, którzy sekwencjonują DNA wirusa, nie mają wątpliwości, że zmierzamy w kierunku 80 procent. Transmisja tego wirusa jest coraz szybsza. To jest obraz, jak szybko nasze lekceważenie może doprowadzić do jeszcze drastyczniejszego wzrostu liczby zakażonych – mówił Wojciech Andrusiewicz i dodał: Musimy być przygotowani na dalsze wzrosty zachorowań na COVID-19 w przyszłym tygodniu. Nie jesteśmy jeszcze nawet pod szczytem trzeciej fali.
Jak poinformował dziś wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, w części województw, wariant brytyjski odpowiada już za ok. 90 proc. nowych zakażeń.
Koronawirus w Polsce. System ratownictwa "sparaliżowany"
Najnowsze raporty resortu zdrowia to dane o kolejnych, wysokich liczbach zakażeń. Nie zanosi się również na to, że w najbliższym czasie epidemia wyhamuje, a sytuacja w służbie zdrowia przypomina już tę z jesieni ubiegłego roku. - Odległości, które zespoły muszą pokonywać, powodują, że zdemontowany jest system ratownictwa medycznego - mówił w rozmowie z reporterem TOK Szymonem Kępką ratownik medyczny Adam Piechnik.
Ratownik przyznawał, że pacjentów, również tych z niewydolnością oddechową, jest znacznie więcej. Wspominał również sytuacje z jesieni, gdy zespoły ratownictwa po kilka godzin czekały przed szpitalem, aby pacjent został przyjęty. - Musieliśmy czekać wiele godzin, dość dramatyczne powodowało to sytuacje, kiedy zdawaliśmy sobie sprawę, że czekaliśmy, aż ktoś umrze w szpitalu i zwolni miejsce - mówił. - Znów tego doświadczamy - zaznaczał.
Koronawirus w Polsce. Rząd przyspiesza rejestrację na szczepienia
- Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu rejestracji na szczepienia kolejnych grup wiekowych - poinformował wczoraj (20 marca) szef KPRM Michał Dworczyk. Jak mówił na konferencji po posiedzeniu Rządowego Zespołu Kryzysowego, "we wtorek od 6 rano zaczynamy rejestrację kolejnych pięciu roczników, czyli osoby, które urodziły się pomiędzy 1957 r. a 1961 r., będą mogły się zarejestrować".
Dworczyk zwrócił uwagę na negatywne skutki, jakie przyniosły spekulacje dotyczące szczepionek firmy AstraZeneca. Po tym, jak wiele państw zawiesiło szczepienia tym preparatem, w Polsce wzrosła liczba osób, które rezygnowały z zaszczepienia się.
Minister, który odpowiada za rządowy program szczepień, podkreślił, że w punktach szczepień leży kilkaset tysięcy szczepionek, które nie zostały wykorzystane, bo pacjenci się nie zjawili. - Apelujemy do wszystkich, żeby kierować się wytycznymi lekarzy, naukowców i żeby się szczepić - im szybciej zaszczepimy jak największą część polskiej populacji, tym szybciej wrócimy do normalności. Osoby, które nie zgłaszają się na szczepienia preparatem AstryZeneki albo nie zapisują się, trafiają na koniec kolejki - podkreślił Dworczyk.
Przypomnijmy, że w miniony czwartek pozytywnie o szczepionce firmy AstraZeneca wypowiedziała się Europejska Agencja Leków. Po tej opinii wiele krajów przywróciło szczepienia tym preparatem. Warto zaznaczyć, że polskie władze nie wstrzymały szczepień tym specyfikiem.
Posłuchaj:
-
Mateusz ma 16 lat i nazywają go "agentem Putina". "Rówieśnicy grożą, że połamią mu nogi"
-
"Kto tyka Konfederacji ten znika"? Nowy sondaż Ipsos dla TOK FM i OKO.press
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. "Nie da się przejść obojętnie". Prezydent miasta zawiesza współpracę z diecezją
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Świat opanowała nowa epidemia. Wywołał ją wirus wysokiej inflacji i kryzysu kosztów życia
- "Pudełko na buty" w centrum Warszawy skrywa nie jeden sekret. "Odpowiedź na instagramerskie potrzeby"
- Co dalej w Polsce z węglem? "Możemy być zieloną wyspą, nie brunatną plamą na mapie Europy"
- "Jesteśmy zakładnikami pornograficznej polityki". Symetryści o stanie gry przed wyborami i relacjach z Ukrainą
- Dwie strzelaniny w Rotterdamie. Policja: Liczne ofiary śmiertelne
- TVP płynnie przechodzi od reparacji do antysemityzmu. "Narcystyczna wizja historii"