Brytyjska mutacja odpowiada nawet za 90 proc. zakażeń. Wiceminister apeluje, by Wielkanoc spędzić w domu

W województwach warmińsko-mazurskim, mazowieckim czy małopolskim ok. 90 proc. wszystkich dodatnich przypadków koronawirusa to jest mutacja brytyjska - poinformował wiceminister zdrowia. Waldemar Kraska ostrzegł, że w najbliższych dniach czeka nas stały wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem. Podkreślił też, że rząd nie planuje zamykać kościołów.
Zobacz wideo

- Tendencja jest wzrostowa. Nowych przypadków będzie nam przybywać. Szczególnie mutacja brytyjska, o której tak ostatnio głośno mówimy w skali całego kraju, to jest prawie 80 proc. wszystkich przypadków. Mamy też województwa, takie jak: warmińsko-mazurskie, mazowieckie, czy też małopolskie, gdzie już ok. 90 proc. wszystkich dodatnich przypadków koronawirusa to jest mutacja brytyjska - powiedział Waldemar Kraska w Polsat News.

Wiceminister zdrowia uważa, że nowy tydzień będzie bardzo ważny dla nas wszystkich, "nie tylko ze względu na ilość nowych zakażeń, ale także dlatego, że niestety coraz więcej osób zakażonych koronawirusem przybywa w Polsce w szpitalach".  Zaznaczył, że "w ciągu miesiąca wyjazdy ratownictwa medycznego, czyli wyjazdy karetek pogotowia do pacjentów, u których stwierdzono COVID-19, wzrosły prawie czterokrotnie".

- Prawie trzykrotnie wzrosła także liczba pacjentów, u których stwierdza się saturację poniżej 90. To pokazuje, że ten przebieg choroby jest zdecydowanie cięższy niż w ostatniej fali - zwrócił Kraska.

Koronawirus. Co z kościołami?

Wiceminister pytany był też o ewentualne ograniczanie działania kościołów, w związku z rosnącą liczbą zakażeń i wprowadzanymi obostrzeniami.

- Zamknięcie kościołów nie jest obecnie przewidywane. Restrykcje, które są przewidziane, także dla wiernych, którzy chodzą do kościoła, myślę, że są wystarczające. Natomiast może zostać wydane zalecenie święcenia pokarmów w Wielką Sobotę na wolnym powietrzu - stwierdził.

Zgodnie z rozporządzeniem w kościołach może przebywać jedna osoba na 15 m kw.

Jak mówił Kraska, w czasie nadchodzących Świąt Wielkanocnych powinniśmy, podobnie jak przed rokiem, ograniczyć kontakty rodzinne. - Początek kwietnia także powinniśmy spędzić w reżimie sanitarnym - podkreślił.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 26 405 osób. Zmarło 349 osób. W Polsce od początku epidemii zdiagnozowano ponad 2 mln chorych na COVID-19. Dziś komunikat MZ mówił o ponad 21 000 zakażeń. Przed tygodniem było o ponad 4 500 zakażeń mniej.

Jak zapowiedział wiceminister Kraska, w następnych dniach zachorowań będzie zdecydowanie więcej. Dodał, że szczyt trzeciej fali - wedle symulacji - powinien przypaść na przełomie marca i kwietnia.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM