Ponad 1 tys. pacjentów więcej w szpitalach. Ale wiceminister Kraska ma więcej optymizmu niż prof. Horban w sprawie lockdownu

Nasze prognozy wskazują na to, że ten tydzień będzie z wysokimi liczbami. Odnotowaliśmy ostatniej doby ponad tysiąc więcej zajętych łóżek przeznaczonych dla chorych z COVID-19 - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Zobacz wideo

W poniedziałek MZ poinformowało, że w szpitalach przebywa 24 637 chorych na COVID-19, z czego 2421 z nich pod respiratorami. To najwięcej od początku epidemii koronawirusa w Polsce. Nie ma co oczekiwać, że sytuacja szybko zacznie się poprawiać.

- Nasze prognozy wskazują na to, że ten tydzień będzie z wysokimi liczbami. Ale może nie to jest najważniejsze i aż tak bardzo mnie nie niepokoi. Niepokoi mnie liczba pacjentów, którzy trafiają codziennie do polskich szpitali. Odnotowaliśmy ostatniej doby ponad tysiąc więcej zajętych łóżek przeznaczonych dla chorych z COVID-19 - poinformował w Radiowej Jedynce wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Po ujawnieniu poniedziałkowych danych dotyczących zakażeń min. Adam Niedzielski apelował do obywateli o poważne ograniczenie przemieszczania się. Kilka godzin później doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban stwierdził, że rząd jest bliski wprowadzenia w kraju całkowitego lockdownu.

Kraska, pytany o tę wypowiedź, stwierdził, że jest optymistą w kwestii zaostrzania obostrzeń i  "ufa w mądrość Polaków".  - Nowych przypadków jest bardzo dużo, a pojemność szpitali jest ograniczona. Jeśli nie przerwiemy tego łańcucha zakażeń, łańcucha epidemicznego, może być poważny problem. Jestem trochę większym optymistą niż prof. Horban. Kluczowe będą najbliższe dwa tygodnie - mówił gość Polskiego Radia.

Wiceminister zdrowia ma nadzieję, że Polacy, widząc jak szybko przybywa zakażonych, będą przestrzegać zasad. - Jestem ufny w mądrość Polaków - dodał Waldemar Kraska.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM