Od kwietnia nowe zasady szczepień przeciw COVID-19. W maju dostawa preparatu Johnson & Johnson

W piątek rząd ma poinformować o nowych zasadach organizacji szczepień na COVID-19, które obowiązywać mają od kwietnia. Na razie realizowane są szczepienia grupy pierwszej czyli głównie osób 60 plus.
Zobacz wideo

Od 23 marca na szczepienie mogą zgłaszać się osoby urodzone między 1957 a 1961. Wczoraj rano taką możliwość dostali 66- i 65-latkowie.

Chętnym będzie podawany preparat firmy AstraZeneca. Według szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka - duże zainteresowanie szczepieniem oznacza, że Polacy znowu ufają tej szczepionce.

- W ciągu ostatnich 24 godzin na szczepienie zapisało się ponad milion osób. Właśnie na szczepionkę AstraZeneki, w niektórych punktach natężenie osób, które chcą się zarejestrować, że brakuje terminów - mówił Michał Dworczyk na konferencji prasowej. 

Jedną ze zmian ma być brak możliwości zapisywania się na szczepienie w innym województwie niż zamieszkiwane. Ma to wykluczyć sytuacje, w których na szczepienie ludzie jeździli po kilkaset kilkometrów.

Chętni na szczepienie mogą zgłaszać się przez internet, infolinię 989 lub osobiście w przychodni.

Kiedy szczepienia preparatem Johnson & Johnson?

Według pierwotnych deklaracji producenta szczepionki firmy Johnson & Johnson mają pojawić się w maju; nie mamy jednak oficjalnego dokumentu, który by to gwarantował - poinformował we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Szef KPRM pytany o to, kiedy można spodziewać się pierwszych dostaw szczepionki firmy Johnson & Johnson, odparł, że według pierwotnych deklaracji w maju.

- Deklaracje pierwotne, które są w moim przekonaniu bardziej prawdopodobne, ale też przechodzimy teraz do sfery intuicji i doświadczenia, są takie, że w maju szczepionki Johnson & Johnson mają się pojawić - powiedział Dworczyk.

- Niedawno firma poinformowała, że nawet w kwietniu może mieć dostawy, natomiast nie mamy żadnego oficjalnego dokumentu, który by mówił i gwarantował, że np. 15 kwietnia albo 10 maja do Polski trafi pierwsza dostawa - dodał szef KPRM.

Dopuszczona w ub. tygodniu do użytku w Unii Europejskiej szczepionka przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson jest czwartą, która będzie wykorzystywana w krajach UE, po preparatach koncernów Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca.

Podawana w jednej dawce szczepionka firmy Johnson & Johnson (znana też jako Ad26.COV2.S lub JNJ-78436735) jest już dopuszczona do obrotu i stosowana w USA.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM