Od dziś wchodzą w życie nowe obostrzenia. Sprawdź, co się zmienia. [PEŁNA LISTA]

Zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Koniec ze stacjonarnymi zakupami w sklepach meblowych i budowlanych. Od soboty w życie wchodzą nowe obostrzenia. Sprawdź, co jeszcze się zmienia.
Zobacz wideo

Nowe obostrzenia? Do kiedy obowiązują?

Nowe obostrzenia będą obowiązywać przez dwa tygodnie, czyli do 9 kwietnia. Co ważne, w tym czasie utrzymane zostaną wszystkie te ograniczenia, które obowiązywały do tej pory. To znaczy - zamknięte zostają m.in. kina, teatry, muzea i galerie sztuki oraz hotele, cała branża gastronomiczna czy branża fitness. 

Nowe obostrzenia. Co się zmieni? Handel

Nowe obostrzenia obejmują m.in. handel. Zamknięte zostają sklepy wielkopowierzchniowe budowlane i meblowe o powierzchni powyżej 2 000 m2. 

Centra i galerie handlowe, tak jak obecnie, zostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych oraz księgarni.

W działających placówkach handlowych, na targu lub na poczcie od dziś obowiązują nowe limity osób: 1 osoba na 15 m2 - w sklepach do 100 m2, 1 osoba na 20 m2 - w sklepach powyżej 100 m2.

Nowe obostrzenia. Kościoły zostają otwarte

Jeśli chodzi o kościoły - pozostają one otwarte. Od soboty obowiązuje jednak nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian zostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Nowe obostrzenia. Zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne

Ważną zmianą jest zakaz działalności salonów fryzjerskich i kosmetycznych w całej Polsce. Te także  zostają zamknięte do 9 kwietnia. 

Nowe obostrzenia. Zamknięte żłobki i przedszkola 

Rząd zdecydował się także na zamknięcie żłobków i przedszkoli. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Rząd zapewnia, że rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Nowe obostrzenia w sporcie

Działalność obiektów sportowych zostaje ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

>> Czytaj także: O tym premier i minister zdrowia nie powiedzieli. W rozporządzeniu pojawił się zapis o zgromadzeniach

Nowe obostrzenia. Co z zakazem przemieszczania się?

Przed nami święta wielkanocne. Rząd nie zdecydował się na wprowadzenie w tym czasie zakazu przemieszczania się. Premier Mateusz Morawiecki i minister Adam Niedzielski jedynie zaapelowali do Polaków, by w okresie świąt ograniczyli kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyli na inny, bardziej bezpieczny czas. 

Apel o pracę zdalną

Przedstawiciel rządu zaapelowali też, by wszędzie tam, gdzie jest taka możliwość, wprowadzać pracę zdalną. A oprócz tego pamiętać o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. 

DOSTĘP PREMIUM