Rząd już nie myśli o zakazie przemieszczania się? Prof. Horban: To jest mało wykonalne

Liczby nowych zakażeń w Polsce są wciąż bardzo wysokie, a prof. Andrzej Horban na antenie TOK FM apelował, żeby przede wszystkim przestrzegać obostrzeń. Ocenił też, że wprowadzenie zakazu przemieszczania się byłoby "mało wykonalne", ale obowiązujące restrykcje raczej nie zostaną zdjęte 9 kwietnia, bo to "bardzo umowna" data.
Zobacz wideo

Jeszcze kilka dni temu prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19, grzmiał, że system opieki zdrowotnej jest na granicy wydolności, a wkrótce rząd może "zamknąć Polskę". Jednak na antenie TOK FM w nieco spokojniejszym tonie apelował, aby przede wszystkim przestrzegać obostrzeń. - Maseczki, dystans, dezynfekcja. W tej kolejności. Przede wszystkim dystans - podkreślał. Jak dodawał, część osób wciąż zachowuje się w "skrajnie nieodpowiedzialny sposób". - Spotkajmy się w gronie tych, z którymi żyjemy na co dzień, przestańmy podróżować - zwracał się do tych, którzy planują świąteczne wyjazdy. 

Od kilku dni spekuluje się również, że rząd mógłby na czas świąt wprowadzić zakaz przemieszczania się, a rzecznik rządu uprzedzał, że w obowiązujących restrykcjach mogą zostać wprowadzone zmiany. - Myślę, że to byłaby bardzo duża ostateczność, bo to jest mało wykonalne. Można wprowadzić zakaz, tylko to musi być realne. Ludzie muszą tego przestrzegać, więc może lepiej zacząć od prośby - oceniał prof. Horban. Jak stwierdził, zdecydowana większość społeczeństwa zachowuje się racjonalnie, dlatego apele mogą zdaniem doradcy premiera wystarczyć. 

- Wiemy, że jeżeli te obostrzenia zostały wprowadzone, to ich efekt będziemy wiedzieli w ciągu tygodnia, dwóch, czasami trzech tygodni. Że liczba zakażeń zacznie spadać, jeżeli zacznie spadać, to będziemy w dużo lepszej sytuacji, bo z każdym dniem będzie rosła liczba osób zaszczepionych - mówił. Na pytanie, do kiedy mogą obowiązywać obostrzenia, odparł, że 9 kwietnia jest "bardzo umowny". - Myślę, że one będą obowiązywały dłużej - podsumował. 

DOSTĘP PREMIUM