Koronawirus w Polsce. Znów niemal 33 tys. nowych zakażeń. Ponad 650 zgonów w związku z COVID-19 [31 marca]

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby wykryto 32 874 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 653 chorych na COVID-19.
Zobacz wideo

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że ostatniej doby wykryto 32 874 nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Najwięcej dotyczy województw: śląskiego (6092), mazowieckiego (4813), wielkopolskiego (3695), dolnośląskiego (2826), małopolskiego (2766).  W ciągu doby wykonano ponad 102,8 tys. testów.

W związku z COVID-19 w Polsce zmarły minionej doby 653 osoby. 

W ubiegłą środę resort zdrowia poinformował o 29 978 nowych przypadkach zakażeń.

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

We wtorek 30 marca Ministerstwo Zdrowia podało, że minionej doby przybyło 20 870 nowych przypadków koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 461 osób. Ponad 30 tysięcy chorych na COVID-19 przebywało w szpitalach - 1151 więcej niż dzień wcześniej.

W poniedziałek 29 marca resort zdrowia poinformował o 16 965 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 48 osób. Nie ma co jednak ogłaszać, że pandemia jest w odwrocie. Po weekendzie dane zazwyczaj są niższe.

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 29 253 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. 131 osób zmarło. W sobotę nowych zachorowań było 31 757. Najwięcej na Mazowszu i na Śląsku. Zmarło 448 osób. W piątek 26 marca nowych przypadków było 35 145 i to najwyższy wynik od początku pandemii. 

Koronawirus w Polsce. Zmiany w programie szczepień

Rząd we wtorek ogłosił kolejne zmiany w Narodowym Programie Szczepień.  Szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że w kwietniu do Polski przyjechać ma ponad 5 mln szczepionek, a nawet do 7 mln (takie są deklaracje producentów).

- Powstaną nowe punkty szczepień. O ile w I kwartale szczepienia były w szpitalach czy w POZ, o tyle ze względu na wzrost liczby szczepionek zwiększamy te miejsca. Szkieletem tego systemu będą szpitale tymczasowe, tam będzie najwięcej szczepień. Ponadto w każdym powiecie, gdzie jest szpital, tam będą szczepienia, a dodatkowo w każdym powiecie będzie istniał punkt szczepień obsługiwany przez samorząd - zapowiedział Dworczyk.

- Wprowadzamy rewolucyjną możliwość - do tej pory mogły szczepić wyłącznie podmioty prowadzące działalność leczniczą. W drugim kwartale uruchomimy możliwość szczepienia dla pojedynczych ratowników medycznych, pojedynczych pielęgniarek. Wprowadzimy również punkty drive thru - poinformował Dworczyk.

"Na pewnym etapie, w drugim kwartale" uruchomione będą szczepienia w zakładach pracy, ale tylko tam, gdzie będzie 500 chętnych. Uruchomione mają być ponadto punkty szczepień w aptekach i placówkach POZ, które będą chciały uczestniczyć w programie i wykonywać szczepienia.

Zgodnie z planem do końca II kwartału zaszczepionych ma zostać 20 milionów osób, a do końca sierpnia wszyscy chętni. 

Koronawirus w Polsce. Rząd nie wyklucza przedłużenia obostrzeń

Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie w TVP podkreślał, że "obostrzenia w ogóle zostaną z nami na dłuższy czas, kwestia jest ich zakresu". Przyznał, że decyzją, która zapadnie po świętach Wielkiej Nocy, będzie kwestia m.in. dotycząca ponownego uruchomienia żłobków i przedszkoli.

- Nie wykluczam, że obostrzenia nawet w tym zakresie, co teraz, mogą z nami zostać dłużej niż do 9 kwietnia" - powiedział Müller i dodał, że jest to zależne od dynamiki zachorowań i zachowania obywateli w okresie przedświątecznym i tuż po Wielkanocy.

Również prof. Andrzej Horban a pytanie, do kiedy mogą obowiązywać obostrzenia, odparł w TOK FM, że 9 kwietnia jest "bardzo umowny". - Myślę, że one będą obowiązywały dłużej - stwierdził. 

Koronawirus w Polsce. Dostawy szczepionek

W poniedziałek do Polski trafiło 507 tys. dawek szczepionek firmy Pfizer. Na dziś (środa 31 marca) zaplanowany jest transport 660 tys. szczepionek AstraZeneca. - Zapowiadana na środę dostawa to bardzo dobra informacja. Pokazuje, że AstraZeneca zaczyna się terminowo wywiązywać z zobowiązań - mówił szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Poinformował również o możliwości dodatkowych zamówień dla punktów szczepień.- Poza standardowymi zamówieniami, które realizujemy we wtorki i w środy, punkty szczepień będą dzisiaj mogły zamówić na ten tydzień dodatkowe szczepionki do wyczerpania dostępnej puli w liczbie ok. 200 tys. dawek - poinformował Kuczmierowski. Szczepienia w Polsce rozpoczęto 27 grudnia ubiegłego roku.

Koronawirus. Nowe obostrzenia

Zgodnie z decyzją Rady Ministrów, w sobotę weszły w życie nowe epidemiczne obostrzenia. Wielkopowierzchniowe sklepy budowlane i meblowe zostały zamknięte, w placówkach handlowych i innych punktach (jak np. poczta) będą bardziej rygorystyczne normatywy, to znaczy - 1 osoba na 20 m kw. (sklepy powyżej 100 m kw.). Kościoły pozostają otwarte, ale obowiązuje nowy limit osób, to jest 1 osoba na 20 m kw. (przy odstępach). Zamknięte zostały natomiast salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Duża zmiana nastąpiła w życiu rodziców małych dzieci. Od soboty zamknięte zostają bowiem żłobki i przedszkola - z jednym wyjątkiem, który dotyczy medyków i służb porządkowych. 

>> Pełną listę nowych obostrzeń można znaleźć tu <<

TOK FM PREMIUM