Poznań. Awaria instalacji tlenowej w szpitalu tymczasowym. Zapadła decyzja ws. przewożenia części pacjentów

Z powodu problemów technicznych z instalacją tlenową w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich 12 pacjentów przewieziono do innej placówki - poinformował Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Według oficjalnych doniesień, przywrócono już pełne działanie instalacji, a według nieoficjalnych - tlenu zabrakło, bo nikt go nie zamówił.
Zobacz wideo

Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformował PAP, że trwa transport pacjentów ze szpitala tymczasowego do szpitala miejskiego im. J. Strusia po informacji o problemach technicznych z instalacją tlenową. - Wojewoda wdrożył procedury kryzysowe, uruchomiono zespoły ratownictwa medycznego - powiedział.

Początkowo Stube wskazał, że na razie do szpitala miejskiego przy ul. Szwajcarskiej zostanie przewiezionych pięciu zaintubowanych pacjentów, ale zaznaczył, że ta liczba może wzrosnąć. Ostatecznie poinformowano, że przetransportowano 12 chorych. 

Rzecznik prasowy odpowiadającego za tymczasową placówkę na MTP Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu Bartosz Sobański powiedział PAP, że decyzję o przewiezieniu pacjentów podjęto "w związku wątpliwościami dotyczącymi sprawności instalacji tlenowej". - Obecnie trwa weryfikacja procedur związanych z tlenem. Wszyscy pozostali w szpitalu tymczasowych pacjenci są zabezpieczeni - podkreślił.

Sytuacja jest "stabilna". Ale przyczyną problemów mogła nie być awaria

Po godz. 12 Tomasz Stube poinformował, że "po pełnym przywróceniu działania instalacji tlenowej" zakończyła się diagnostyka pacjentów szpitala tymczasowego na MTP. - Zdaniem dyrektora szpitala, sytuacja jest stabilna i nie zachodzi konieczność dalszych transportów chorych. W sumie do szpitala miejskiego im. J. Strusia przetransportowanych zostało 12 pacjentów" - podał.

Jednak lokalny portal epoznan.pl przekazał, że według jego nieoficjalnych informacji w szpitalu tymczasowym nie doszło do awarii instalacji tlenowej. "Po prostu tlen się skończył - nikt go nie zamówił" - podał portal.

Tomasz Stube nie potwierdził PAP tej informacji. - Na pewno wojewoda zażąda pisemnych informacji oraz dokładnego raportu. Ta sprawa będzie weryfikowana przez zespół zarządzania kryzysowego - powiedział.- Na pewno tlen był dostarczony w mniejszych ilościach. Na pewno doszło do zakłóceń w dostawach tlenu po informacji, którą przedstawił dyrektor szpitala o awarii i problemach związanych z ciśnieniem w instalacji tlenowej w jednej z hal - dodał Stube.

Szpital tymczasowy na MTP dysponuje 272 miejscami dla pacjentów z COVID-19. We wtorkowy poranek przebywało w nim 258 chorych, w tym 17 osób podłączonych do respiratorów. Według założeń, w razie potrzeb, placówka tymczasowa na MTP może zostać rozbudowana na tyle, by przyjąć ponad 500 chorych.

TOK FM PREMIUM