Rząd zapowiada szczepienia populacyjne. Więcej punktów, szczepionek i szczepiących

- Do końca II kwartału wykonamy 20 mln szczepień, a do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich chętnych - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Oprócz tego, rząd zapowiedział szereg nowych punktów szczepień i rezygnację z dotychczasowych etapów szczepień, zamiast których rozpocząć się mają szczepienia populacyjne.
Zobacz wideo

- Nasz Narodowy Program Szczepień to egzamin z odpowiedzialności, ze sprawności działania struktur państwa, naszych zdolności organizacyjnym. Obiecaliśmy, że wykonamy 6 mln szczepień do końca I kwartału i właśnie dziś to zostaje wykonane - poinformował na wstępie premier Morawiecki.

- Do końca II kwartału wykonamy 20 mln szczepień, a do końca sierpnia wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić - zadeklarował. - Podjęliśmy decyzję co do poszerzenia zakresu i miejsc, w których przeprowadzane będą szczepienia. Postawiłem cel, żeby miesięcznie wykonywać co najmniej 10 mln  szczepień - oświadczył szef rządu.

Nowe punkty szczepień

Szef KPRM Michał Dworczyk przyznał, że największym wyzwaniem w nowym kwartale będzie wydajność. Powiedział, że w kwietniu do Polski przyjechać ma ponad 5 mln szczepionek, a nawet do 7 mln (takie są deklaracje producentów).

- Powstaną nowe punkty szczepień. O ile w I kwartale szczepienia były w szpitalach czy w POZ, o tyle ze względu na wzrost liczby szczepionek dodajemy inne miejsca. Szkieletem tego systemu będą szpitale tymczasowe, tam będzie najwięcej szczepień. Ponadto w każdym powiecie, gdzie jest szpital, tam będą szczepienia, a dodatkowo w każdym powiecie będzie istniał punkt szczepień obsługiwany przez samorząd - zapowiedział Dworczyk.

- Wprowadzamy rewolucyjną możliwość - do tej pory mogły szczepić wyłącznie podmioty prowadzące działalność leczniczą. W drugim kwartale uruchomimy możliwość szczepienia dla pojedynczych ratowników medycznych, pojedynczych pielęgniarek. Wprowadzimy również punkty drive thru - poinformował Dworczyk.

Zapowiedział także, że "na pewnym etapie, w drugim kwartale" uruchomione będą szczepienia w zakładach pracy. - Jeśli pracodawca, który ma min. 500 chętnych pracowników do zaszczepienia i zorganizuje sobie zespół szczepienny, i właściwe zabezpieczenia, otrzyma szczepionki - zapowiedział minister. Całość odpowiedzialności (miejsce szczepienia, przechowanie dawek, składanie zamówień i samo szczepienia) spoczywać będzie po stronie pracodawcy.

Uruchomione mają być ponadto punkty szczepień w aptekach i placówkach POZ, które będą chciały uczestniczyć w programie i wykonywać szczepienia.

Znacznie poszerzy się też lista osób, które będą mogły prowadzić szczepienia. To mają być już nie tylko lekarze, ale też np. ratownicy medyczni.

Ruszają szczepienia populacyjne

Oprócz tego, przedstawiciele rządu ogłosili, że rezygnuje się z II i III etapu szczepień, ale rozpoczyna szczepienia populacyjne - od 12 kwietnia, kiedy rozpoczną się zapisy rocznika 1962, a w kolejnych dniach uruchamiane mają być zapisy dla roczników kolejnych. Zapisy mają odbywać się na zasadzie: jeden dzień - jeden rocznik. 

- Prawdopodobnie w maju rozpoczną szczepienia dla wszystkich chętnych - podał Dworczyk.

Jeśli chodzi o to, jaką szczepionką będzie można się szczepić, szef KPRM podał, że na pewno osoby powyżej 70. roku życia oraz osoby przewlekle chore będą szczepione, zgodnie z sugestią Rady Medycznej, szczepionkami mRNA (Pfizer lub Moderna).

- Poza tym na razie nie przewidujemy wyboru konkretnej szczepionki. Każda z nich jest bezpieczna i skuteczna - podkreślił Dworczyk.

Rząd przyspieszył rejestrację na szczepienia

Harmonogram Narodowego Programu Szczepień zmieniał się już kilkukrotnie. Jako pierwsi szczepionki otrzymali medycy, na początku tego roku rozpoczęła się rejestracja dla seniorów powyżej 80. roku życia, a 22 stycznia dla tych powyżej 70. roku życia. Po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego przed dwoma tygodniami szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował, że rząd podjął decyzję o przyspieszeniu rejestracji na szczepienia kolejnych grup wiekowych. - Już we wtorek (23 marca) od 6 rano zaczynamy rejestrację kolejnych pięciu roczników, czyli osoby, które urodziły się pomiędzy 1957 r. a 1961 r. będą mogły się zarejestrować - przekazał wtedy.

W I etapie szczepiono również m.in. pracowników szkół, nauczycieli akademickich i członków służb mundurowych, których szczepienie rozpoczęło się w poniedziałek 29 marca. Zgodnie z planem, w II etapie szczepione mają być osoby "bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne" m.in.: pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu czy prądu. Natomiast w etapie III przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń oraz pozostała część populacji. 

Ostatnio jednak Dworczyk przyznał w rozmowie z "DGP", że rząd "coraz bardziej skłania się ku temu, by zrezygnować z zapisów Narodowego Programu Szczepień o I, II i III etapie". - Po zakończeniu etapu I, najprawdopodobniej w maju, rozważamy uruchomienie rejestracji dla wszystkich zainteresowanych szczepieniem - przyznał. Dodał wówczas, że jeden z pomysłów jest taki, aby w połowie kwietnia ruszyły zapisy populacyjne - codziennie dla jednej grupy: np. 59-latkowie w poniedziałek, 58-latkowe we wtorek itd. - Po trzech tygodniach doszlibyśmy do 40-latków. Oczywiście wcześniejsze roczniki nadal mogłyby się zapisywać, ale każdy przez jeden dzień miałby swoje okienko - tłumaczył.

Koronawirus w Polsce. Dostawy szczepionek

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował, że w poniedziałek rano trafiło do Polski 507 tys. dawek szczepionek firmy Pfizer, a na środę zaplanowany jest transport 660 tys. szczepionek AstraZeneca. - Zapowiadana na środę dostawa to bardzo dobra informacja. Pokazuje, że AstraZeneca zaczyna się terminowo wywiązywać z zobowiązań - dodał Kuczmierowski.

Kuczmierowski poinformował również o możliwości dodatkowych zamówień dla punktów szczepień. - Poza standardowymi zamówieniami, które realizujemy we wtorki i w środy, punkty szczepień będą dzisiaj mogły zamówić na ten tydzień dodatkowe szczepionki do wyczerpania dostępnej puli w liczbie ok. 200 tys. dawek - przekazał. 

W Polsce wykonano już łącznie 5 963 933 szczepień, w tym pierwszą dawką - 3 961 539, a drugą - 2 002 394 - wynika z zestawienia opublikowanego we wtorek na rządowej stronie gov.pl. Do naszego kraju trafiło łącznie 7 092 860 dawek szczepionek, a do punktów szczepień dostarczono ich 6 483 960.

DOSTĘP PREMIUM