Min. Niedzielski: Sytuacja na Śląsku jest krytyczna. Relokujemy pacjentów do innych województw

Sytuacja na Śląsku jest krytyczna pod względem zachorowań i hospitalizacji - ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak wyjaśnił, główne źródło zakażeń w regionie to "ruch graniczny z Czechami".
Zobacz wideo

Szef MZ uczestniczył dziś w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Katowicach. - Sytuacja na Śląsku jest krytyczna - pod względem zarówno liczby zachorowań, zarówno liczby hospitalizacji, ale też pewnej perspektywy. To znaczy, że te moce, które były systematycznie i są przez pana wojewodę przeznaczane na walkę z covidem, powoli się wykańczają - oświadczył po spotkaniu Adam Niedzielski.

Jak poinformował minister zdrowia, głównym tematem spotkania był temat relokacji pacjentów. - Ustaliliśmy kilka reguł, kilka zasad, które w najbliższych dniach będą w województwie śląskim stosowane i oczywiście będą stosowane dzięki dobrej współpracy z ościennymi województwami, które już w tej chwili zadeklarowały możliwości przyjmowania pacjentów - powiedział.

Niedzielski przekazał, że będą dwa typy relokacji. - Pierwszy typ realokacji, nazywamy ją roboczo "realokacją kołową", tj. wykorzystanie transportu sanitarnego czy zespołów ratownictwa medycznego i ta realokacja już się w tej chwili dzieje - powiedział.

Jak dodał, "ona przede wszystkim dotyczy nowych pacjentów". - To są okolice Częstochowy i okolice zachodniej ściany regionu śląskiego. Pacjenci z tych regionów, czyli okolic Częstochowy i zachodniej części regionu, są transportowani odpowiednio: do Radomska i odbywa się to w sposób, że pacjenci się triażowani w Częstochowie, a następnie po tym triażu właśnie przesyłani do szpitala w Radomsku. Dzisiaj będzie to prawie 20 osób. Jeżeli chodzi o zachodnią ścianę regionu - to tutaj współpracujemy ze szpitalem w Kędzierzynie-Koźlu, który będzie przyjmował pacjentów i już bezpośrednio transportem systemowym przyjmuje pacjentów. Liczymy, że do końca tego tygodnia w obu tych lokacjach blisko 150-170 pacjentów z całego Śląska będzie realokowanych - mówił Niedzielski.

- Niezależnie od tego, bo tu mówimy o pacjentach nowych, widzimy potrzebę udrożnienia czy ulgi dania tej infrastrukturze, która na Śląsku jest bardzo intensywnie wykorzystana do leczenia pacjentów i w tym przypadku będziemy chcieli, oprócz transportu kołowego, zastosować również transport lotniczy - powiedział szef resortu zdrowia.

Główne źródło transmisji zakażeń na Śląsku

Jak stwierdził Niedzielski, "głównym źródłem, przynajmniej taką tezę przyjmujemy, zakażeń była transmisja wirusa przez ruch graniczny". - Bo szczyt czy kulminacja trzeciej fali w Czechach miała miejsce mniej więcej trzy tygodnie temu, a u nas pojawiło się później. Potwierdzeniem tego jest również fakt, że południowe powiaty województwa śląskiego są w tej chwili w najgorszej sytuacji - wyjaśnił.

Szef resortu zdrowia dodał, że na razie uzgodniono, szczególnie w okresie okołoświątecznym, wzmocnienie kontroli na granicy z Czechami. - Przypomnę (...), że w ostatnich dniach zostało wydane rozporządzenie Rady Ministrów, które uszczelnia ruch transgraniczny, nie tylko w kontekście Czech, ale również w kontekście Niemiec. Wiemy, że tutaj też ludzie podróżują z pracy i w tym okresie okołoświątecznym również będą podróżowali, więc myślę, że to uszczelnienie granicy jest właśnie takim, można powiedzieć, dodatkowym obostrzeniem, które powinno poprawić sytuację tutaj, w regionie - poinformował.

Lotnicze Pogotowie Ratownicze postawione w stan gotowości 

W zawiązku z bardzo trudną sytuacją w stan gotowości zostały postawione wszystkie załogi Lotniczego Pogotowia Ratowniczego na południu kraju. - Przechodzą w całodobowy tryb pracy, w razie potrzeby będą transportować pacjentów z COVID-19 do innych szpitali - przekazał też Adam Niedzielski.

Dodał, że analizie zostały poddane czasy dolotu załóg lotniczych ze wszystkich południowych baz w Polsce. - Mamy dodatkowych sześć zespołów, które będą pełnił dyżury - mówił szef resortu zdrowia. Jak stwierdził, intencją jest dokonanie "przeglądu" pacjentów, którzy są szpitalach i ewentualna decyzja o transporcie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM