Będzie godzina policyjna i zakaz przemieszczania się? Prof. Horban: Ja nie mam wahania

Prof. Andrzej Horban uważa, że rząd powinien wprowadzić godzinę policyjną i zakaz przemieszczania się. - Jeżeli liczba zakażeń będzie rosła, to trzeba będzie to wprowadzić. Być może jeszcze przed świętami. Decydują w tej chwili 2-3 dni - powiedział w Radiu Zet główny doradca premiera ds. COVID-19.
Zobacz wideo

Wczoraj MZ poinformowało o blisko 33 000 nowych zakażeń. Dziś także, jak już zapowiedział wiceminister Waldemar Kraska, w dobowym raporcie będzie ponad 30 000 nowych zakażeń.

W związku z bardzo wysokim poziomem zachorowań na COVID-19 prof. Andrzej Horban uważa, że należy wprowadzić zakaz przemieszczania się i godzinę policyjną. Jak wyjaśnił w Radiu Zet, jeśli nie na terenie całego kraju, to w tych województwach, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza.

- Byłoby to kompromisowe wyjście z sytuacji. Ja nie mam wahania, podobnie, jak wahania nie mają rządy w innych krajach europejskich - ocenił.  Jak podkreślił, przed rokiem - podczas pierwszej fali epidemii, kiedy rządzącym udało się ją "stłumić do bardzo niewielkich rozmiarów", ulice były puste. - I to jest odpowiedź - uważa krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

 Prof. Horban zwrócił uwagę, że mimo bardzo dużej liczby zakażeń odnotowywanych każdego dnia, cały czas bardzo wiele osób nie przestrzega obowiązujących obostrzeń.  - Jeśli nadal widzi się osoby bez masek na twarzy, biegające po ulicy czy sklepie; jeżeli nadal jest podziemie organizujące imprezy - aż mi się wierzyć nie chce - na kilkaset osób, to włos na głowie się jeży - przyznał ekspert.

TOK FM PREMIUM