Dorota Gardias: Rząd nie słucha. Zrobił tarczę z medyków, a nie dla medyków. System padł
Liczby nowych zakażeń są w ostatnich dniach rekordowe, wczorajszy bilans był najwyższy od początku epidemii, a jednocześnie był to dzień największego chaosu w programie szczepień. Niektórym 40-latkom udało się zapisać na szczepienia, a chwilę potem usłyszeli, że to jednak błąd systemu. Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związku Zawodowych, punktowała w TOK FM błędy, które popełnia nie system, ale - jak mówiła - polski rząd.
- Nie należy ciągle (...) wszystkich krytykować, należy zobaczyć, co się u siebie robi źle - stwierdziła.
Prowadzący audycję Jacek Żakowski nawiązywał do powołanej przed rokiem inicjatywy "Pacjent Europa", w ramach której skierowano do przewodniczącego Rady Europejskiej i przewodniczącej Komisji Europejskiej list. Jego sygnatariusze, w tym Dorota Gardias, apelowali, aby Unia przejęła inicjatywę w walce z COVID-19. Jak przypomniała szefowa FZZ, ten list pokazał, że wspólny cel łączy ludzi o różnych światopoglądach. Oceniała też, że współpraca w Brukseli polega na dialogu, w przeciwieństwie do tego, co dzieje się w Polsce.
- Proponowaliśmy, jako Forum Związków Zawodowych, na początku pandemii, żeby była tarcza dla zdrowia, tarcza dla medyków. Ale mnie się wydaje, że nasz rząd zrobił z medyków tarczę - oceniała Gardias. - Cały czas mówimy, jak wspaniali są medycy, że będziemy mieć nowoczesny sprzęt, będziemy mieć dodatkowe łóżka, premier będzie wyświetlać slajdy, a personelu nie będzie. Już go nie ma, system padł - stwierdziła.
Czytasz? Zacznij SŁUCHAĆ! Teraz możesz zrobić to za 1 zł
Jak mówiła, rząd nie słucha Rady Dialogu Społecznego, a wszelkie programy pomocowe to przeciągające się procedury i biurokracja. - U nas nie może być prosto. Muszą być współczynniki, wskaźniki, miesiąc do miesiąca, z czego są [rządzący] bardzo dumni. Ale już jak ktoś założył firmę w 2019 roku, nie miał jeszcze dochodów, to niestety nie załapał się na żadną z tarcz - podkreśliła. - To jest tak samo jak z medykami. Myśmy apelowali, żeby największe środki, skokowo (...) wprowadzać do systemu ochrony zdrowia. Większość tych ludzi jest zatrudniona na umowy o prace, to by wróciło do państwa w postaci podatku dochodowego, do ZUS-u, do system emerytalnego. Natomiast rząd nie słucha - dodała.
- Chociażby jak i ze szczepieniami. Jak można zapomnieć o niepełnoprawnych i ich opiekunach, rodzicach? Jak można zapomnieć o chorych na cukrzycę? - pytała. - Ten list mówi o wyborach, przed którymi stoimy. Mówi o tym, że pandemia może być argumentem za integralnością (...), ale może być też destabilizującą spekulacją. I tego się obawiamy, w innych krajach europejskich również - wracała do inicjatywy "Pacjent Europa".
Gardias podkreślała, że do krajów członkowskich UE płyną pieniądze, które rządy muszą dobrze wykorzystać. - Dostaliśmy pieniądze, mamy środki, usiądźcie i porozmawiajcie, a nie budzicie się rano i polityk ma monopol na wiedzę. On uzdrawia świat. Tak nie można - mówiła. - Proszę sobie wyobrazić, że rozmawia się w Ministerstwie Zdrowia o przyszłości płac między 2024 a 2027 (...). W tej chwili pielęgniarka ma zarabiać 3700 złotych, to jest propozycja ministerstwa. O czym my mówimy? Ten system już padł - stwierdziła.
Gardias podkreślała, że jej zdaniem tylko dzięki odpowiedzialności medyków ludzie "nie umierają jeszcze na ulicy". - Jak polityk włoży tam rękę, do szpitali, do medycyny, to się wszystko burzy. Proszę sobie wyobrazić, że jeśli chodzi o dodatek dla medyków, połowa ludzi nie ma tych pieniędzy, dlatego że jest luka w rozporządzeniu ministra zdrowia. Nie ma systemu kontroli nad tymi szpitalami, (...) są nieuczciwi pracodawcy, którzy wykorzystuję tę lukę - podsumowała.
-
Śmiertelne potrącenie 19-latki. Jest wyrok w głośnej sprawie kierowcy autobusu
-
Sprawdziliśmy, co w sklepach myślą o powrocie handlu w niedzielę. Tusk rozwścieczył. "Co mu odbiło?!"
-
Kolejnemu rządowi PiS "puszczą wszystkie hamulce". "Będą chcieli osłabić lub nawet kupić TVN" [podkast DZIEŃ PO WYBORACH]
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Nowy sondaż. Prawie wszystkim rośnie, tylko nie im. To koniec wielkiego boomu?
- Niemcy wprowadzą kontrole na granicach z Polską. "To porażka rządu i prezesa Kaczyńskiego"
- Mazowsze. Ruszają z nowym programem wsparcia dla młodych. Chodzi o zasadę czterech "z"
- Wybuch na warszawskiej Białołęce. Są ofiary
- Konflikt zbożowy. Ukraina złożyła Polsce kilka propozycji "do rozważenia"
- Polska zorganizuje mistrzostwa świata w siatkówce w 2027 roku. "Znakomita wiadomość dla fanów sportu"