Szczepienia dla czterdziestolatków. System znów nie działa? "Czekamy na naprawę usterki"

Lekarze informują, że znowu jest awaria systemu gabinet.gov.pl. Prawdopodobnie uwolnienie zapisów dla młodszych roczników spowodowało całkowite wyłączenie się oprogramowania. Przychodnie czekają na naprawę usterki.
Zobacz wideo

Od rana w mediach społecznościowych pojawiają się informacje wskazujące, że system gabinet.gov.pl ma awarię. Internauci (często lekarze) piszą, że nie można zalogować się do systemu. W związku z tym nie ma możliwości m.in. wystawienia skierowania na wymaz, sprawdzenia wyniku testu czy przedłużenia terminu izolacji. 

"Prawdopodobnie uwolnienie zapisów dla młodszych roczników spowodowało całkowite wyłączenie się systemu - dzisiejsze szczepienia są wstrzymane - czekamy na naprawę usterki" - napisał na Twitterze Paweł Doczekalski, lekarz, przewodniczący komisji młodych lekarzy OIL w Warszawie.

Podczas konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk podał, że Internetowe Konto Pacjenta działa, choć - z powodu ogromnego zainteresowania - mogą wystąpić spowolnienia. - Jest bardzo duże obciążenie systemów informatycznych. Mamy stukrotnie zwiększone obciążenie profilu zaufanego. Na sekundę próbuje się logować około 500 osób, więc profil może zwalniać - poinformował.

Zapewnił, że w ciągu dnia zarówno zainteresowanie, jak i spowolnienie systemu powinno ustąpić. 

Rejestracja wznowiona

W nocy wznowiona została e-rejestracja dla osób powyżej 40 roku życia. Tym, którym udało się zapisać w czwartek rano - terminy kwietniowe są odwoływane. Część z tych osób dostała już wiadomość SMS, że szczepienie odwołano i wkrótce zostanie wyznaczony nowy termin. 

Przypomnijmy, w czwartek rano szef KPRM Michał Dworczyk poinformował w RMF FM, że rejestracja dla osób powyżej 60. roku życia jest otwarta, ale ta rejestracja zwolniła, dlatego rząd zdecydował się uruchomić zapisy osób między 40. a 60. rokiem życia, które zgłosiły gotowość do szczepienia w styczniu.

Jednak na późniejszej konferencji prasowej Dworczyk przyznał, że z powodu usterki systemu, część osób w wieku 40-59 lat zarejestrowała się na kwietniowe terminy szczepień, a - jak podkreślał - te osoby miały mieć terminy w maju. Dlatego na kilka godzin wstrzymano rejestrację. Do każdej takiej osoby ma dzwonić konsultant lub automat proponując termin w drugiej połowie maja.

TOK FM PREMIUM