Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia. W związku z COVID-19 zmarło 204 chorych [4 kwietnia]

Koronawirus w Polsce. Resort zdrowia poinformował o 22 947 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. W związku z COVID-19 zmarło 204 chorych.
Zobacz wideo

MZ poinformowało w wielkanocną niedzielę o 22 947 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej zakażeń przybyło w województwie śląskim -  3839, mazowieckim - 3564 oraz w Wielkopolsce - 2636.

Tydzień temu w niedzielę poinformowano o 29 253 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. 131 osób zmarło.

Według najnowszych danych MZ w związku z COVID-19 zmarło 204 chorych.

Od początku epidemii koronawirusa w Polsce odnotowano 2 438 542 zakażeń. 54 941 osób zmarło.

Koronawirus w Polsce. Bilans ostatnich dni

Wczoraj resort podał informację o 28 tysiącach nowych przypadków, ale niestety w związku z COVID-19 zmarło 571 osób. W piątek resort zdrowia informował o 30 546 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Najwięcej na Śląsku (4713) i na Mazowszu (4464). Zmarło 497 osób. 

Dzień wcześniej - w czwartek (1 kwietnia) - nowych zakażeń było aż 35 251 i był to dotychczasowy rekord dobowego wzrostu zachorowań od początku epidemii w Polsce. Tego dnia również ministerstwo informowało o śmierci 621 pacjentów. 

W środę (31 marca) zanotowano 32 874 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 653 chorych na COVID-19. We wtorek (30 marca) natomiast Ministerstwo Zdrowia podało, że przybyło 20 870 nowych przypadków koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 461 osób.

Koronawirus w Polsce. Szczepienia dla nowych grup

W nocy z czwartku na piątek wznowione zostały elektroniczne zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla grupy 40+.  Jednocześnie czterdziestolatkowie, którzy zarejestrowali się na szczepienie dzień wcześniej (w czwartek) na terminy kwietniowe - zostały one anulowane. Pracownicy infolinii dzwonią do nich z propozycją nowych terminów na maj.

Na piątkowej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że do końca kwietnia mają być zaszczepione wszystkie osoby powyżej 60. roku życia. - Namawiamy do zapisywania się na terminy, których mamy teraz bardzo dużo - apelował do seniorów.

Koronawirus. Co ze szczytem trzeciej fali?

Minister zdrowia zasugerował w piątek, odnosząc się do najnowszych danych o dobowej liczbie zakażeń, że sytuacja pandemiczna zaczyna się poprawiać. W sobotę też nowych przypadków było mniej niż przed tygodniem. - W tej chwili jest moment przesilenia. Przewidywaliśmy, że szczyt fali osiągniemy w pierwszych dniach kwietnia i dokładnie tak się dzieje. Spodziewamy się tego, że powolutku odczyty zaczną spadać, a pod koniec przyszłego tygodnia i jeszcze w kolejnym tygodniu te spadki będą bardzo szybkie. Pod koniec kwietnia osiągniemy średnią 10 tysięcy stwierdzonych przypadków tygodniowo – mówił w TOK FM dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego  Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

Koronawirus. Ekspert na celowniku

Naczelna Izba Lekarska otrzymała od pełniącego obowiązki szefa GIS Krzysztofa Saczki skargę na doktora Pawła Grzesiowskiego, który od początku pandemii szczerze i bez kompromisów mówi o pandemii. Saczka zarzuca Grzesiowskiemu "wielokrotne wprowadzanie opinii publicznej w błąd", poza tym "deprecjonowanie instytucji państwowych" i "promowanie niesprawdzonych rozwiązań medycznych".

- To pismo było dla mnie szokiem. Zawiadomienie do mnie o możliwości popełnienia przestępstwa przewinienia zawodowego było ogromnym zaskoczeniem. Nie ma precyzyjnych zarzutów tylko ogólne slogany. Odbieram to jako próbę zniszczenia dra Grzesiowskiego jako eksperta – mówił w TOK FM prof. Andrzej Matyja , prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM