Koronawirus w Polsce. Są najnowsze dane. Ponad 630 zgonów [7 kwietnia]
W najnowszym raporcie resort zdrowia informuje o 14 910 nowych zakażeniach. W ostatnią środę - 31 marca - tych zachorowań było 32 874, natomiast zgonów 653. Dziś ofiar śmiertelnych jest 638.
Najwięcej nowych zachorowań odnotowano na Mazowszu (2157). Na drugim miejscu znalazł się Śląsk (1863), a na trzecim Wielkopolska (1476).
Pozostałe dane dotyczą województw: dolnośląskiego (1434), małopolskiego (1221), łódzkiego (1093), lubelskiego (911), kujawsko-pomorskiego (776), pomorskiego (730), zachodniopomorskiego (704), warmińsko-mazurskiego (532), świętokrzyskiego (485), podkarpackiego (482), podlaskiego (277), opolskiego (256), lubuskiego (251).
Ponadto 262 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Jeśli chodzi o liczbę ofiar śmiertelnych, ministerstwo informuje, że z powodu COVID-19 zmarło 158 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 480 osób. Łącznie to 638 pacjentów.
Od początku epidemii w naszym kraju odnotowano 2 471 617 zakażeń COVID-19. Zmarło w sumie 55 703 osób.
Koronawirus w Polsce. Bilans ostatnich dni
Okres świąteczny - i mniejsza liczba wykonanych testów - przełożyła się na mniejsze dane dotyczące pandemii. We wtorek 6 marca zanotowano 8 245 przypadków koronawirusa w Polsce. W związku z COVID-19 zmarło 60 chorych. Natomiast w poniedziałek resort informował o 9 902 nowych przypadkach i 64 zmarłych osobach. W niedzielę było 22 947 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 204 osób. Według informacji podanych przez resort zdrowia, w sobotę w Polsce zdiagnozowano 28 073 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 571 osób.
W miniony piątek (2 kwietnia) odnotowano 30 546 nowych zakażeniach koronawirusem; najwięcej w województwie śląskim - 4713. Resort informował wtedy też o śmierci 497 osób. 1 kwietnia w czwartek odnotowano najwięcej nowych zakażeń od marca 2020 roku, gdy w Polsce zdiagnozowano pierwszy przypadek koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia informowało o 35 251 zakażonych oraz o śmierci 621 pacjentów. Wcześniejszy najwyższy poziom zakażeń odnotowano 26 marca, wtedy MZ poinformował o 35 145 nowych zakażeniach.
Koronawirus w Polsce. Zamieszanie ze szczepieniami w Rzeszowie
W świąteczny weekend głośno zrobiło się o szczepieniach w Rzeszowie. W mediach pojawiły się informacje, że w tym mieście może zaszczepić się każdy, bez wcześniejszej rejestracji i odpowiedniego wieku. Na dowód umieszczano zdjęcia kolejek przed punktami szczepień. Cześć polityków opozycji zwracało w mediach uwagę, że duża liczba szczepień w Rzeszowie może mieć związek z wyborami prezydenta tego miasta, które odbyć się mają 9 maja.
Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk ostro dementował te doniesienia najpierw na Twitterze, a we wtorek także na specjalnie zwołanej konferencji.
Kiedy świat wróci do stanu sprzed pandemii? Min. Niedzielski: Nigdy
Zdaniem min. Adama Niedzielskiego mimo trwającej akcji szczepień i nabywania przez społeczeństwo coraz większej odporności, nigdy już nie wróci świat znany sprzed pandemii. - Jeśli mnie pytacie, czy wrócimy do czasów sprzed pandemii, to nie. Nie wrócimy. Nigdy. Część z nas już zawsze będzie używała maseczek i będzie trzymała dystans w obawie przed zakażeniem - powiedział w rozmowie z portalem TVN24.
W opinii szefa MZ należy być świadomym, że nie jest to ostatnia pandemia i jak zaznaczył - pora oswajać się z tą myślą. Jak mówił, pokolenie dzisiejszych 50- i 40-latków będzie do końca swoich dni żyło w stanie zagrożenia epidemicznego, ponieważ będzie ich już tylko więcej i będą one coraz bardziej niebezpieczne.
Koronawirus w Polsce. Co z nowymi obostrzeniami?
Od danych o zakażeniach w kolejnych dniach i sytuacji w szpitalach będzie zależało, co dalej z obostrzeniami. Decyzję w tej sprawie rząd podejmie w tym tygodniu. Obecne restrykcje obowiązują do 9 kwietnia. Scenariusze są właściwie dwa - albo przedłużenie obostrzeń albo stopniowe luzowanie. O ich zupełnym zniesieniu nikt z rządu na razie nie mówi.
Obecnie zamknięte są duże sklepy meblowe i budowlane, baseny, salony fryzjerski i kosmetyczne. W sklepach obowiązują zaostrzone limity osób. Zamknięte pozostają też siłownie, hotele, kina i muzea. Na kolejne decyzje rządu czekają nie tylko przedsiębiorcy, ale też uczniowie, rodzice i nauczyciele. Jeszcze przynajmniej do końca tego tygodnia zdalnie działają wszystkie szkoły, zamknięte są przedszkola i żłobki.
- Rozważamy każde scenariusze, w zależności od tego, jak będzie rozwijała się sytuacja epidemiczna. Na dziś widzimy to lekkie wyhamowanie - to nie możemy mówić, że to jest stała tendencja, stały trend, ale to wyhamowanie nastąpiło i liczymy na to, że to ono będzie postępowało i będzie delikatny spadek liczby zakażeń obserwowany - mówił we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Na dziś za wcześnie mówić, że podejmujemy decyzję o jakimkolwiek luzowaniu - podkreślił i dodał, że w środę zbierze się rządowy zespół zarządzania kryzysowego.
- Do końca tego tygodnia na pewno zostanie ogłoszone, co dalej z obostrzeniami, które na dziś obowiązują w całym kraju - zaznaczył.
DOSTĘP PREMIUM
- Co dalej w sprawie tortur w więzieniu w Barczewie? Ekspert: Obawiam się najgorszego scenariusza
- F-16 raczej nie dla Ukrainy. Ale jest inny pomysł. "Unikamy wielomiesięcznego szkolenia pilotów"
- Horror w schronisku pod Nowym Tomyślem. "Policja znalazła martwe psy w budach i lodówkach"
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Odmówili zakupu biletu dla dziecka. Chcieli je zostawić na lotnisku. "Nigdy nie widzieliśmy czegoś podobnego"
- Co wspólnego mają wyborcy opozycji z wkurzonymi na drag queens gejami?
- Lawina w Tatrach. Turysta przysypany śniegiem. Trwa walka o jego życie
- Willa plus. Jak Czarnek buduje "arkę" za miliony z budżetu. "PiS myśli, że ich grzeszki zostaną zakopane"
- "Niepozostawiający złudzeń przekaz". NIK zawiadamia prokuraturę ws. Krajowego Instytutu Mediów
- Kaczyński udobruchał Sikorskiego, ale złe prawo zostało. Biznes w strachu. "Szkodnictwo gospodarcze"