Szczepienia nastolatków przeciw COVID-19 już w wakacje? Minister zdrowia nie wyklucza

Najnowsze badania wskazują, że szczepionka Pfizera i BioNTech jest bezpieczna dla dzieci między 12 a 16 rokiem życia. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w Polsce dzieci będą mogły być szczepione już w wakacje. Z kolei izraeleski minister ogłosił, że jego kraj szczepienia zacznie zaraz po tym, gdy pozytywną decyzję wyda FDA.
Zobacz wideo

W środę, 31 marca, amerykański koncern Pfizer Inc. i jego niemiecki partner BioNTech poinformowały że testy dowiodły, iż ich szczepionka przeciw COVID-19 jest skuteczna i bezpieczna dla dzieci w wieku od 12 do 16 lat. W najbliższych tygodniach firmy wystąpią o jej dopuszczenie na rynek USA. Jak informował dyrektor wykonawczy Pfizera Albert Bourla w komunikacie, koncern ma nadzieję, że uda się rozpocząć szczepienia nastolatków przed początkiem nowego roku szkolnego.

Dzięki szczepieniu preparatem Pfizera u nastolatków występuje u nich silna reakcja w postaci antyciał, uodparniająca na zakażenia koronawirusem. W badaniu klinicznym wśród 2260 dzieci, którym podano zastrzyk placebo, wystąpiło 18 infekcji koronawirusem. W analogicznej grupie, która została zaszczepiona prawdziwym preparatem, nie stwierdzono żadnych zakażeń.

- Mamy rzeczywiście bardzo optymistyczne informacje od Pfizera, że są prowadzone badania, które mają już pozytywne wyniki w grupie wiekowej 12-15 lat - mówił we wtorek na antenie Radia Zet Adam Niedzielski. - Jeśli dobrze pójdzie, to myślę, że w wakacje będziemy szczepili chętne dzieci. Bo szczepionek na pewno nie zabraknie. Ale najpierw musimy mieć wiarygodne wyniki badań, bo cały czas stoję na stanowisku, że bezpieczeństwo pacjentów jest priorytetem - zastrzegał minister.

Minister zdrowia Izraela Juli Edelstein już zapowiedział, że szczepionka Pfiera będzie podawana w kraju dzieciom w wieku 12-15 lat, gdy tylko zostanie zatwierdzona przez amerykańskiego regulatora rynku, Agencję Żywności i Leków (FDA). Informacje o wynikach badań Pfizera Edelstein nazwał "wspaniałą wiadomością" i zapowiedział, że władze Izraela powinny wystąpić o zwiększenie dostaw tej szczepionki. 

DOSTĘP PREMIUM