Jak zapisać się na szczepienie przeciwko koronawirusowi? Sprawdź, co musisz zrobić

Jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19? Coraz więcej osób ma już taką możliwość. Ponadto od 12 kwietnia ruszają szczepienia populacyjne. Jak wziąć w nich udział? Czego potrzebuję, by zapisać się na szczepienie? Czy mogę zapisać na szczepienie osobę trzecią?
Zobacz wideo

Jak zapisać się na szczepienie przeciwko koronawirusowi?

Jeśli masz 60 lat lub więcej, możesz już zapisać się na szczepienie, bo masz wystawione automatycznie e-skierowanie na szczepienie.  Żeby zapisać się na szczepienie, można skorzystać z następujących sposobów: zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989; skontaktować się z wybranym punktem szczepień (wykaz znajduje się tu)zapisać się, wysyłając SMS na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie lub zapisać się poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl (jak wygląda proces rejestracji przeczytasz tu).     

Szczepienia dla grupy 40-59 lat. Jak zapisać się na szczepienie?

Na początku kwietnia rozpoczęły się szczepienia przeciw COVD-19 osób w wieku 40-59 lat. Ci, którzy zgłosili chęć zaszczepienia, już mogą zapisać się na konkretny termin. Pozostali będą zapisywać się na szczepienie według harmonogramu.

Jeżeli jesteś osobą w wieku 40-59 lat i zgłosiłeś/aś chęć zaszczepienia się w styczniu lub lutym (w specjalnym formularzu dotyczącym deklaracji szczepień), to obecnie masz wystawione e-skierowanie na szczepienie. Powinien zadzwonić do ciebie automatyczny system, który zaproponuje Ci termin szczepienia. Informacja z propozycją terminu może też przyjść SMS-em.

Jeżeli konsultant nie zadzwonił, spróbuj zapisać się na szczepienie samodzielnie, zgodnie z wyżej opisanymi sposobami, to jest albo przez infolinię 989, albo przez kontakt z wybranym punktem szczepień albo przez SMS na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie. 

Co potrzebuje, aby zapisać się na szczepienie?

Aby zapisać się na szczepienie, potrzebny jest numer PESEL, a następnie - w zależności od wybranego sposobu rejestracji: adres mailowy i/lub numer telefonu. Trzeba też podać kod pocztowy swojego miejsca zamieszkania. Oczywiście, należy mieć wystawione w systemie e-skierowanie na szczepienie. 

Jak się zapisać na szczepienie? Mam ponad 40 lat, ale nie wypełniałem formularza

Jeżeli jesteś w wieku 40-59 lat i nie zgłosiłeś/aś chęci zarejestrowania się na szczepienia, teraz nie masz wystawionego e-skierowania i musisz poczekać na uruchomienie zapisów na szczepienia dla Twojego rocznika. Obecnie formularz zgłaszania chęci zaszczepienia jest już wyłączony. 

Szczepienia populacyjne i tym samym początek rejestracji dla grup wiekowych ruszają 12 kwietnia, zgodnie z zasadą: jeden dzień - jeden rocznik. Oznacza to, że 12 kwietnia na szczepienie będą mogły zapisać się osoby, które urodziły się w roku 1962; 13 kwietnia - osoby z rocznika 1963 itd. Na razie rząd rozpisał terminy zapisów do 24 kwietnia (rocznika 1973) zgodnie z poniższą listą:

 • - 12 kwietnia - rocznik 1962
 • - 13 kwietnia - rocznik 1963
 • - 14 kwietnia - rocznik 1964
 • - 15 kwietnia - rocznik 1965
 • - 16 kwietnia - rocznik 1966
 • - 17 kwietnia - rocznik 1967
 • - 19 kwietnia - rocznik 1968
 • - 20 kwietnia - rocznik 1969
 • - 21 kwietnia - rocznik 1970
 • - 22 kwietnia - rocznik 1971
 • - 23 kwietnia - rocznik 1972
 • - 24 kwietnia - rocznik 1973

Jeśli przyjdzie "twój" dzień i będziesz chciał/a zapisać się na szczepienie, będzie to można zrobić na różne sposoby: dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień (989); kontaktując się z wybranym punktem szczepień; wysyłając SMS na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie bądź poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl.  

Jak zapisać się na szczepienie? Kiedy potrzebny profil zaufany?

Żeby zapisać się na szczepienie w ten ostatni sposób, trzeba się zalogować profilem zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (e-dowód). Osoby, które mają konto internetowe w bankach spółdzielczych, PKO BP lub Pekao SA mogą zalogować się do tego formularza takimi samymi danymi, jakimi logują się na swoje konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP, konto internetowe w Pekao SA lub banku spółdzielczym.

>> Czytaj także: Profil Zaufany. Dzięki niemu zapiszesz się na szczepienie. Jak go założyć i do czego jeszcze się przydaje?

W każdym przypadku należy pamiętać, że e-skierowania na szczepienie nie dostaniesz, jeśli w ciągu ostatnich 90 dni miałeś/aś pozytywny wynik testu na koronawirusa. Pojawi się ono na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta później.

>> Czytaj także: Internetowe Konto Pacjenta w czasach COVID-19. Jak je założyć? Jak się zalogować? Co można tam załatwić?

Czy można zapisać na szczepienie kogoś?

Na szczepienie można zapisać swoją mamę, tatę, babcię czy dziadka jako osoba trzecia. Pod warunkiem, że osoba, którą chcesz zapisać, poda Ci swój PESEL. Musisz też znać kod pocztowy, mieć do dyspozycji adres mailowy i numer telefonu.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM