EMA: Zakrzepy krwi jako bardzo rzadkie skutki uboczne szczepionki AstraZeneca. "Korzyści przewyższają ryzyka"

Zakrzepy krwi powinny być wymienione jako bardzo rzadkie skutki uboczne szczepionki firmy AstraZeneca przeciw COVID-19 - oświadczyła Europejska Agencja Leków (EMA). Agencja dodała, że korzyści ze stosowania szczepionki firmy AstraZeneca w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych.
Zobacz wideo

Zakrzepy krwi powinny być wymienione jako bardzo rzadkie skutki uboczne szczepionki firmy AstraZeneca przeciw COVID-19 - poinformowała w komunikacie Europejska Agencja Leków. Z drugiej strony EMA utrzymała pozytywny profil bezpieczeństwa szczepionki AstraZeneca. - Korzyści ze stosowania szczepionki firmy AstraZeneca w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych - podkreśliła EMA. 

EMA informuje o występowaniu bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi występującym w ciągu 2 tygodni po szczepieniu preparatem firmy AstraZeneca.

Czekamy na komunikat Europejskiej Agencji Leków (EMA) w sprawie szczepionki AstraZeneca. Jeżeli on będzie pozytywny, to będziemy kontynuowali szczepienie w tym zakresie, w jakim charakterystyka produktu leczniczego dopuści jego stosowanie - poinformował w środę szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Szczepienie AstraZeneką. Znów kontrowersje

Szef zespołu ds. oceny szczepionek Europejskiej Agencji Leków (EMA) Marco Cavaleri powiedział we wtorek, że "obecnie coraz trudniej twierdzić, że nie ma związku przyczynowo-skutkowego między szczepionką AstraZeneki a bardzo rzadkimi nietypowymi przypadkami zakrzepów krwi".  Zastrzegł jednak, że EMA nie wie na razie, "co powoduje taką reakcję". Zapowiedział, że w najbliższym czasie agencja stwierdzi, że "związek jest, ale jak do tego dochodzi, trzeba to ustalić".

EMA informowała, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna

W połowie marca EMA poinformowała, że szczepionka przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna. Dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke przekazała wtedy, że podawanie preparatu nie jest powiązane ze wzrostem ryzyka zakrzepów krwi. - Jest to bezpieczna i skuteczna szczepionka. Jej zalety związane z ochroną ludzi przed COVID-19 przeważają (...) nad ryzykiem. Szczepionka nie jest związana ze zwiększeniem ogólnego ryzyka zakrzepów krwi u osób, które ją otrzymały - oświadczyła Cooke.

EMA nie stwierdziła żadnych problemów z jakością lub konkretną serią szczepionki AstraZeneki. Zapowiedziała też, że zamierza nadal badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi a tym preparatem. Agencja przyznała jednocześnie, że szczepionka "może być związana z bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepów krwi związanych z trombocytopenią, tj. niskim poziomem płytek krwi (elementów we krwi, które pomagają w krzepnięciu), z krwawieniem lub bez krwawienia, w tym z rzadkimi przypadkami zakrzepów w naczyniach odprowadzających krew z mózgu.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM