Rząd zapowiada kolejne przyspieszenie. Premier: Do końca kwietnia wszyscy chętni 60-latkowie mają być zaszczepieni

Na wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedzieli, że program szczepień w Polsce znów przyspieszy, a szczepionek będzie więcej. Premier zadeklarował, że do końca kwietnia zostaną zaszczepieni wszyscy chętni powyżej 60 roku życia.
Zobacz wideo

Premier i szef KPRM konferencję zorganizowali w punkcie szczepień w Skierniewicach, a Mateusz Morawiecki stwierdził, że "mamy w procesie szczepień się czym pochwalić". - Już w maju dotrze do nas być może nawet 9 mln szczepionek, a w kwietniu już mamy potwierdzone ok. 5,5 miliona i cały czas czekamy na potwierdzenie kolejnego, być może nawet 1,5 mln - zapewniał premier. 

- Zdecydowaliśmy się zwiększyć naszą przepustowość co do szczepień, a to dlatego, że nasza presja na Komisję Europejską, na Unię Europejską ma sens - powiedział Morawiecki. Przekazał, że "dziś jest ten dzień, w którym podana została siedmiomilionowa szczepionka" i zadeklarował, że do końca kwietnia zostaną zaszczepieni wszyscy chętni powyżej 60 roku życia. - Za 40 minut mam rozmowę z Ursulą von der Leyen, przewodniczącą Komisji Europejskiej. Będę po raz kolejny rozmawiał z nią, z kierownictwem Unii Europejskiej o tym, żeby tych szczepionek do Polski przyjechało jak najwięcej - stwierdził. 

Premier poinformował również, że rząd przekaże dodatkowe środki na stworzenie punktów szczepienia powszechnego. - Ponieważ to jest dla nas główny kierunek walki z wirusem. Chcemy doprowadzić do tego, żeby w powszechny sposób Polacy zostali w jak najkrótszym czasie zaszczepieni - wyjaśnił Morawiecki. - Podkreślam też wagę tego, żeby zgłaszać się do szczepień. Szanowni państwo, proces jest bardzo prosty: krótki telefon, albo przez internet, albo przez zgłoszenie osobiste do pilnego szczepienia, gdyż w ten sposób widzimy bardzo wyraźnie, że walka z wirusem jest skuteczna - apelował. 

"W kwietniu pilotaże punktów szczepień powszechnych i drive-thru"

- W ramach akcji informacyjnej, którą cały czas prowadzimy, od ostatniego poniedziałku, czyli przez ostatnie kilka dni, zgłosiło się i zarejestrowało na konkretne terminy blisko 600 tys. osób powyżej 60. roku życia - przekazał szef KPRM Michał Dworczyk. Przypomniał również, że 12 kwietnia rusza rejestracja osób urodzonych w 1962 r., a każdego kolejnego dnia będą uruchamiane zapisy dla kolejnych roczników.

To jednak nie wszystko, ponieważ jak informował Dworczyk, 15 kwietnia zostanie uruchomimy pilotaż dla punktów drive-thru, 20 kwietnia ruszą punkty szczepień powszechnych, 23 kwietnia rozpoczną się szczepienia prowadzone przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki, w maju szczepienia w aptekach, a na przełomie maja i czerwca w zakładach pracy.

- Do końca kwietnia spodziewamy się dostaw szczepionek Johnson&Johnson - mówił szef KPRM. - Po 18 kwietnia spodziewamy się dwóch dostaw, jeszcze do końca tego miesiąca, w liczbie trzystu kilkudziesięciu tysięcy szczepionek. Te szczepionki będą przede wszystkim wykorzystywane przez punkty wyjazdowe do osób chorych czy obłożnie chorych, takich, które same nie mogą dotrzeć do punktu szczepień - precyzował. 

Szef KPRM studził również optymizm i zaznaczał, że w procesie szczepień należy być "elastycznym", ponieważ zmiennych jest bardzo wiele. - Jedną zmienną, na którą rząd nie ma do końca niestety wpływu, jest dostarczanie szczepionek do Polski. Drugą zmienną jest samo zainteresowanie w poszczególnych grupach wiekowych - zaznaczał. Jak dodał, program szczepień może "trochę przyspieszać albo trochę spowalniać", w zależności od tego, jak duże będzie zainteresowanie rejestracją i jak producenci będą wywiązywali się z deklarowanych dostaw. 

TOK FM PREMIUM