Szef MZ nie wyklucza, że obostrzenia będą znoszone regionalnie. "Wyznacznikiem nie jest poziom zachorowań"

Zróżnicowana regionalnie sytuacja dotycząca zachorowań i hospitalizacji jest przesłanką raczej do tego, by również regionalizować znoszenie obostrzeń - powiedział w RMF FM minister zdrowia. Adam Niedzielski poinformował też, że MZ poinformuje w codziennym raporcie, że z powodu COVID-19 zmarło ok. 700 chorych.
Zobacz wideo

Minister zdrowia pytany w RMF FM  o to, czy obostrzenia będą znoszone regionalnie, powiedział, że "nie udzieli takiej jednoznacznej odpowiedzi", bo sytuacja dotycząca zachorowań jest bardzo zróżnicowana.

- W gruncie rzeczy teraz głównym wyznacznikiem podejmowania decyzji to nie jest nawet poziom zachorowań, ale sytuacja w szpitalach i dostępność respiratorów. To główny element, który różnicuje regiony. Są regiony, które same sobie nie radzą i pomagają im sąsiednie województwa - mówił Adam Niedzielski.

Szef MZ dodał, że taka sytuacja "jest raczej przesłanką za tym, żeby regionalizować też znoszenie obostrzeń". Zaznaczył, że obecnie woj. warmińsko-mazurskie - na które w pierwszej kolejności nakładano obostrzenia - wraz z woj. podlaskim ma najlepszą sytuację epidemiczną w kraju. Stwierdził, że na razie jednak liczba dziennych zakażeń na 100 tys. mieszkańców jest nadal wysoka. Wynosi powyżej 30.

- Jeśli w przyszłym tygodniu będziemy widzieli, że ten poziom jest poniżej 30 zachorowań, to wtedy będzie to przesłanka, by tam wykonywać odważniejsze kroki niż w pozostałej części kraju - ocenił.

Niedzielski poinformował też, że w codziennym raporcie MZ na temat epidemii koronawirusa będzie dziś informacjo o ok. 700 zgonach związanych z COVID-19.

Resort podał w czwartek, że w Polsce zdiagnozowano 27 887 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 954 chorych - najwięcej od początku pandemii. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz wyjaśniał, że w tej liczbie są zgony z całego okresu świąt. - Jest to więc duża liczba , ale ona też w pełni nie obrazuje tej ostatniej doby - stwierdził.

Kiedy luzowanie obostrzeń?

W minioną środę Adam Niedzielski ogłosił, że rząd przedłuża obostrzenia, obowiązujące w całym kraju, do 18 kwietnia. Zapowiedział też, że kolejna decyzja w sprawie regulacji, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, zostanie ogłoszona w zbliżającym się tygodniu.

Obecnie na terenie całego kraju zamknięte są duże sklepy budowlane i meblowe, hotele i pensjonaty, salony kosmetyczne i fryzjerskie, obiekty sportowe, placówki kulturalne. W galeriach handlowych działać mogą tylko niektóre sklepy. Wszyscy uczniowie mają lekcje zdalne. Zamknięte są też przedszkola i żłobki. W sklepach i kościołach obowiązują limity osób.

Od października 2020 roku rząd utrzymuje zakaz działania restauracji. Wszystkie lokale gastronomiczne mogą jedynie wydawać posiłki na wynos.

Pierwszym regionem, w którym w związku z trzecią falą epidemii koronawirusa zaostrzono obostrzenia, było województwo warmińsko-mazurskie. Ograniczenia obowiązują tam od 27 lutego.

DOSTĘP PREMIUM