Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane ministerstwa. Ponad 20 tys. nowych zakażeń [11 kwietnia]
Mamy 21 703 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarły 74 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 171 osób.
Najwięcej nowych przypadków (3496) odnotowano na Śląsku. W dalszej kolejności zakażenia dotyczą województw: mazowieckiego (3144), wielkopolskiego (2567), małopolskiego (1870), dolnośląskiego (1822), łódzkiego (1676), pomorskiego (1244), kujawsko-pomorskiego (1113), podkarpackiego (749), zachodniopomorskiego (701), lubelskiego (661), opolskiego (632), lubuskiego (514), świętokrzyskiego (475), warmińsko-mazurskiego (409), podlaskiego (349). 281 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
W szpitalach przebywa 33 460 pacjentów z COVID-19, czyli o 707 mniej niż w sobotę. Jednak wspomagania respiratorem wymaga 3459 chorych, a to o 86 pacjentów więcej niż dzień wcześniej
Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę 10 kwietnia o 24 856 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, zmarło 749 osób. Jak wynika z piątkowych informacji MZ najwięcej nowych przypadków potwierdzono na Śląsku - 3686 i Mazowszu - 3235, najmniej na Podlasiu - 507.
Jak podało Ministerstwo Zdrowia, w piątek (9 kwietnia) wykryto 28 487 przypadków koronawirusa. Zmarło 768 chorych na COVID-19. W czwartek (8 kwietnia) ministerstwo informowało o 27 887 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. W związku z COVID-19 954 pacjentów zmarło. To najwięcej od początku pandemii.
W środę (7 kwietnia) resort informował o 14 910 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej na Mazowszu i na Śląsku. W związku z COVID-19 zmarło 638 osób. Dzień wcześniej - we wtorek (6 kwietnia) - nowych zachorowań było 8 245, a zgonów 80.
Koronawirus. Kiedy rejestracje kolejnych roczników na szczepienia?
Szef KPRM Michał Dworczyk uważa, że rejestrację na szczepienie przeciw COVID-19 trzeba "dostosowywać do liczby chętnych, przejściowo wstrzymując rejestrację lub przyspieszając rejestrację kolejnych roczników". Zapowiedział jednocześnie, że jeżeli chodzi o kolejność szczepień, to nie ma szans na "luzowanie zasad".
Szef KPRM Michał Dworczyk uważa, że rejestrację na szczepienie przeciw COVID-19 trzeba "dostosowywać do liczby chętnych, przejściowo wstrzymując rejestrację lub przyspieszając rejestrację kolejnych roczników". Zapowiedział jednocześnie, że jeżeli chodzi o kolejność szczepień, to nie ma szans na "luzowanie zasad".
Ale podkreślamy za każdym razem, że musimy być elastyczni: jeżeli mamy na dzisiaj zaplanowany start rejestracji na 12 kwietnia w poniedziałek, to na 100 procent ta rejestracja wystartuje. Ale jeżeli np. po pięciu dniach i uruchomieniu rejestracji dla kolejnych roczników okaże się, że jest tak duże zainteresowanie, że zaczyna brakować terminów, albo zaczyna to być zbyt dużym obciążeniem dla systemu, wtedy możemy na jeden lub dwa dni wstrzymać ten proces i kontynuować go po krótkiej przerwie - podkreślił minister.
Dodał, że zasada elastyczności będzie też działać w drugą stronę. - Jeżeli po kilku dniach okaże się, że jest mniejsze zainteresowanie, niż się spodziewaliśmy, możemy przyspieszać te rejestracje i zaraz po 24 kwietnia uruchamiać kolejne roczniki - zapowiedział.
Według harmonogramu 24 kwietnia ma się rozpocząć rejestracja rocznika 1973. - Im szczepionek będzie więcej, im szczepień będzie więcej, tym bardziej musimy jako organizatorzy całego systemu być elastyczni - zaznaczył Dworczyk.
Koronawirus w Polsce. Matury odbędą się w terminie
Po piątkowym posiedzeniu Rady Gabinetowej prezydent wypowiedział m.in. na tematy dotyczące edukacji. Podkreślił, że egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów odbędą się w terminie. Rozpoczną się (egzaminy) maturalne 4 maja, będą trwały ponad 20 dni - poinformował.
- Będą matury przeprowadzane wyłącznie w formie pisemnej, wyjątkowo będą oczywiście wtedy, kiedy jest to niezbędne, przeprowadzane w formie ustnej, ale zasadą absolutną będzie forma pisemna z pełnym zachowaniem reżimu sanitarnego - podkreślał Andrzej Duda.
Jak dodał, nie ma przesłanek, aby te terminy były przesunięte i przypomniał też, że ponad 500 tys. nauczycieli zostało zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. - Nic nie powinno tutaj od strony tego zaplecza osobowego i zaplecza technicznego zakłócić przeprowadzania tych egzaminów, zgodnie z tym, jak one zostały wcześniej zapowiedziane. Mam nadzieję, że tutaj żadnych problemów nie będzie - mówił prezydent
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
"Profesorek na śmieciarce". Od 16 lat uczy w szkole, a teraz dorabia przy wywozie śmieci. "Podbudowuję się"
-
Xi Jinping namówi Putina do pokoju z Ukrainą? "To tylko dobra wymówka"
-
W Holandii stworzyli cmentarz, bo Polki "zaczęły pytać, jak mogą pożegnać swoje dzieci"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
- Abonament RTV 2023. Kto jest zwolniony z płacenia?
- Jarosław Kaczyński wygrał w sądzie z Radosławem Sikorskim. Chodzi o wpis na Twitterze
- "Wyrzucono nas jak stare buty". Rolnicy nie odpuszczą min. Kowalczykowi. Będzie dymisja?
- Inflacja luty 2023. Tak drogo nie było od ponad 20 lat
- Premier Japonii z wizytą w Kijowie. Z Indii do Rzeszowa leciał prywatnym odrzutowcem