Nowe obostrzenia. Dzieci wracają do żłobków i przedszkoli. Sprawdź, co jeszcze się zmienia

Od poniedziałku 19 kwietnia otwarte będą żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci - to najważniejsza zmiana dotycząca obostrzeń związanych z koronawirusem. Sprawdź, co się zmieni, a co pozostanie bez zmian.
Zobacz wideo

Obecne restrykcje sanitarne obowiązują do 18 kwietnia. Minister Adam Niedzielski przedstawił dziś plan na następne dni. 

Koronawirus i obostrzenia. Co się zmienia?

Najważniejszą zmianą jest otwarcie żłobków i przedszkoli dla wszystkich dzieci, co nastąpi już w poniedziałek 19 kwietnia. Do tej pory do miejsc tych mogły uczęszczać dzieci np. pracowników służby zdrowia. Pozostałe od trzech tygodni uczyli się w trybie zdalnym.

Od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu na świeżym powietrzu. Jak mówił min. Niedzielski, chodzi np. o rozgrywki młodzieżowe organizowane przez związki sportowe. Co ważne, tego typu aktywności może uczestniczyć do 25 osób. 

Poza tym działalność obiektów sportowych nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.

Koronawirus i obostrzenia. Co zostaje bez zmian?

Pozostałe obostrzenia epidemiczne zostają przedłużone do 25 kwietnia (niedziela). 

Jeśli chodzi o ograniczenia w handlu wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 metrów kwadratowych pozostaną zamknięte. Podobnie centra i galerie handlowe - tak jak obecnie - pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:  

  • 1 osoba na 15 m2 - w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2  - w sklepach powyżej 100 m2.

Nie zmieniają się zasady w kościołach i innych miejscach kultu religijnego, w których utrzymany zostaje limit osób (na 1 osobę musi przypadać 20 m2). Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne - pozostają zamknięte. Podobnie jak siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria, a także placówki kultury (teatry, kina, muzea i galerie sztuki).

W kwestii edukacji - uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Koronawirus. Obostrzenia na majówkę

Minister zdrowia przedstawił też część obostrzeń dotyczących zbliżającego się długiego majowego weekendu. Jak wskazał, ma to związek z coraz częściej napływającymi pytaniami w tej sprawie. 

Wiadomo już zatem, że do 3 maja włącznie zamknięte będą hotele

Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych - np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.

TOK FM PREMIUM