Koronawirus w Polsce. Ponad 7 tysięcy nowych przypadków. W związku z COVID-19 zmarło 101 osób [19 kwietnia]

Resort zdrowia przekazał, że w ciągu ostatniej doby wykryto 7 283 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło 101 osób.
Zobacz wideo

Nowe przypadki pochodzą z województw: śląskiego (1171), mazowieckiego (1100), dolnośląskiego (747), wielkopolskiego (720), małopolskiego (671), łódzkiego (414), pomorskiego (383), zachodniopomorskiego (356), kujawsko-pomorskiego (342), świętokrzyskiego (249), podkarpackiego (229), lubuskiego (198), opolskiego (194), lubelskiego (166), podlaskiego (135), warmińsko-mazurskiego (103).

Resort podał, że 105 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 48 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 53 osoby. Łącznie to 101 zgonów.

Od początku epidemii badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 2 695 327 osób, z których 62 133 zmarły.

Tydzień wcześniej, 12 kwietnia, zanotowano 12 013 przypadków koronawirusa. Zmarło wtedy 61 chorych na COVID-19.

Koronawirus w Polsce. Bilans ostatnich dni

W niedzielę, 18 kwietnia, Ministerstwo Zdrowia informowało o 12 153 nowych przypadkach koronawirusa i 207 osobach zmarłych w związku z COVID-19.

W sobotę 17 kwietnia potwierdzono 15 763 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło 616 chorych z COVID-19.

- Mamy 21 130 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - podało z kolei w piątek (16 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło wtedy 175 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 507 osób. W czwartek (15 kwietnia) było to 21 130 zakażeń i 175 zgonów.

Do tej pory najwyższy dobowy przyrost liczby zakażonych koronawirusem mieliśmy 1 kwietnia. MZ poinformowało wtedy o 35 251 nowych zakażeniach.

Obostrzenia. Co się zmienia od dziś?

Od poniedziałku 19 kwietnia otwarte są żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci - to najważniejsza zmiana dotycząca obostrzeń związanych z koronawirusem. Luzowanie obostrzeń dotyczyć też będzie uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Ale będzie to możliwe w grupach do  25 osób.

Szef MZ ogłosił też, że nie ma szans, żeby na czas majówki można było korzystać z hoteli i pensjonatów. Zakaz przyjmowania gości został wydłużony dla obiektów w całej Polsce.

Co najmniej przez najbliższy tydzień dalej zamknięte będą:

  • szkoły
  • duże sklepy budowlane i meblowe,
  • większość obiektów w galeriach handlowych,
  • zakłady fryzjerskie i kosmetyczne,
  • siłownie, baseny i inne obiekty sportowe
  • placówki kulturalne.

Od października, przypomnijmy, wszystkie lokale gastronomiczne mogą sprzedawać posiłki wyłącznie na wynos.

Koronawirus. Trzecia dawka Pfizera będzie konieczna?

- Pacjenci prawdopodobnie będą potrzebować trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 w ciągu 12 miesięcy od szczepienia drugą dawką - powiedział dyrektor generalny firmy Pfizer Albert Bourla w CNBC. Zaznaczył też, że możliwy jest scenariusz corocznego szczepienia się przeciw koronawirusowi (podobnie jak obecnie przeciwko grypie). Zapowiedź dyrektora Pfizera wywołała poruszenie wśród osób, które na przykład preparatem tej firmy już się zaszczepiły.

Obecnie, przypomnijmy, szczepionka ta jest dwudawkowa. Jednak prof. Agnieszka Mastalerz-Migas przyznała, że eksperci spodziewali się i od początku procesu szczepień mówili, że dawka przypominająca (czyli trzecia dawka szczepionki) może być potrzebna. - Więc to nie jest coś całkowicie zaskakującego. Spodziewaliśmy się tego i z tym trzeba się zmierzyć - powiedziała w audycji "TOK 360".

Kiedy szczepienia dla wszystkich dorosłych?

Chcemy, aby do 10 maja każdy dorosły obywatel mógł otrzymać e-skierowanie i aby od tego dnia mógł zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19- powiedział w poniedziałek w punkcie szczepień w Legnicy premier Mateusz Morawiecki. - Do 10 maja chcemy spowodować, aby każdy obywatel powyżej 18. roku życia mógł otrzymać e-skierowanie i od 10 maja zapisywać się na szczepienie tak, aby najpóźniej do sierpnia - a mamy rosnącą nadzieję, że może to być nawet wcześniej i zależy od liczby szczepionek przyjeżdżających do Polski - każdy obywatel mógł zostać zaszczepiony, jeżeli tylko będzie chciał - powiedział Morawiecki.

Szef rządu wyrażał nadzieję, wszyscy będą chcieli. To, że szczepionki są skuteczne widać na przykładzie Wielkiej Brytanii, która zaczęła program szczepień 1,5 miesiąca wcześniej niż kraje UE i dziś obserwuje gwałtowny spadek liczby zachorowań - przekonywał. - I my mamy rosnącą nadzieję, że dzięki takim punktom szczepień powszechnych jak ten w Legnicy, będziemy mogli nie tylko przejść do kontrofensywy, ale spowodować, że pandemia będzie naprawdę coraz mniej dokuczliwa, a liczba nowych zakażeń będzie dawała nam możliwość odmrażania gospodarki - powiedział premier. 

Koronawirus. Kiedy dzieci wrócą do szkół?

Otwierane dziś przedszkola i żłobki zamknięte były od 27 marca. Na razie cały czas nieczynne są szkoły. O to, kiedy uczniowie mogą zacząć wracać do szkół, pytany był w Radiu RMF FM prof. Andrzej Horban. 

Według głównego doradcy premiera ds. COVID-19, powrót dzieci do szkół w klasach 1-3 jest realny i możliwy jeszcze w kwietniu, w tych województwach, w których jest bardzo mało zakażeń. - Czyli w tych województwach, gdzie wcześniej wprowadzono lockdown - zaznaczył. Przypomnijmy, lockdown najdłużej obowiązuje w województwie warmiński-mazurskim (od 27 marca). Nim ogłoszono restrykcje dla całego kraju, obostrzenia wprowadzono też w województwach: pomorskim, mazowieckim i lubuskim.

Koronawirus. Trwają zapisy na szczepienia populacyjne

W poniedziałek 12 kwietnia ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. Jako pierwsze mogły się na nie zapisywać osoby w wieku 59 lat (rocznik 1962), które wcześniej nie wypełniły formularza zgłoszeniowego. We wtorek - osoby w wieku 58 lat. Ostatnim rocznikiem, które uwzględniono w obowiązującym planem, są osoby urodzone w 1973 roku.

Rejestrować można się przez internet, w punktach szczepień, dzwoniąc na infolinię 989 lub wysyłając SMS pod numer 880-333-333.

DOSTĘP PREMIUM