Naukowcy poszukują ochotników do badań nad procesami starzenia

Naukowcy ze szczecińskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego szukają chętnych do wzięcia udziału w badaniach nad starością. - To badania dotyczące starzenia organizmów ludzkich, jego tempa w zależności od stylu życia mówi w rozmowie z PAP kierownik Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie dr hab. n. med. Andrzej Ossowski. Ochotnicy dowiedzą się, czy ich wiek biologiczny odpowiada wiekowi metrykalnemu.
Zobacz wideo

Badacze ze Szczecina chcą znaleźć markery genetyczne i epigenetyczne (zmiany zachodzące w genomie niezależnie od zmian sekwencji DNA), co ma to pozwolić na przewidzenie ryzyka przedwczesnego starzenia się, m.in. pojawienia się zmarszczek czy łysienia. Dzięki badaniu możliwe będzie też sprawdzenie, czy dana osoba będzie starzeć się później, niż wskazywałby na to jej wiek metrykalny.

Jak wyjaśnił kierownik Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie dr hab. n. med. Andrzej Ossowski, badane są cechy antropologiczne danej osoby, wykonywany jest skan trójwymiarowy twarzy, ale też zbierane są dane dotyczące stylu życia, czynników środowiskowych, stresu, które mogą mieć wpływ na modyfikacje DNA, odpowiadające m.in. za tempo starzenia.

Wskazał, że naukowcy chcą ustalić, jakie czynniki mają wpływ na proces starzenia się, a więc, w jaki sposób tryb życia wpływa na ekspresję genów.

Badania trwają ok. 30-40 minut i składają się z trzech etapów laboratoryjnego, w którym pobierana jest krew i wymaz z błony śluzowej policzka; pomiarowego, podczas którego wykonany zostanie m.in. trójwymiarowy skan twarzy, zdjęcie twarzy, zmierzony poziom pigmentacji skóry oraz ankietowego z wypełnieniem kwestionariusza.

Chętni do udziału w badaniach mogą zgłaszać się do Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie pod numerem 91 466 15 77 lub 780 042 553. Uczestnicy badania będą też mieli możliwość wykonania testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Po zakończeniu badań każdy uczestnik będzie mieć dostęp do ich wyników i będzie mógł dowiedzieć się m.in., czy jego wiek metrykalny jest taki sam, jak wiek biologiczny. Badania wykonywane są w ramach projektu Epigenom, w którym uczestniczy także m.in. Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji i Uniwersytet Jagielloński. Projekt finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM