Premier zapowiedział, od kiedy każdy dorosły będzie mógł zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19

Mateusz Morawiecki zapowiedział przyśpieszenie ws. szczepień. Premier wskazał datę, od kiedy każdy dorosły będzie mógł się zaszczepić przeciwko COVID-19.
Zobacz wideo

Obecnie po zaszczepieniu pracowników służby zdrowia, osób starszych oraz m.in. nauczycieli, trwa rejestracja osób w latach 1962-73. Od dziś zapisywać się osoby urodzone w 1968 roku. Wśród zaszczepionych (lub zapisanych na szczepienia) są też osoby młodsze, które otrzymały skierowania 1 kwietnia.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd chce, by do 10 maja "każdy obywatel powyżej 18 roku życia mógł otrzymać e-skierowanie i od 10 maja zapisywać się na szczepienie".

Jak napisał na Facebooku, "jeżeli cały proces przebiegnie zgodnie z planem, producenci wywiążą się ze swoich zobowiązań, a Polacy wykażą odpowiedzialność - do sierpnia zostaną zaszczepieni wszyscy chętni w Polsce".

Tempo szczepień zależy od tempa dostaw szczepionek - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że od 10 maja będziemy w stanie przyśpieszyć z procesem rejestracji.

Jak zaznaczył premier, tempo szczepień musimy dostosowywać do tego jak spływają do nas dawki szczepionek. Wcześniej mają dotrzeć do nas szczepionki, wcześniej przewidziane na trzeci i czwarty kwartał. Przybyć ma 9-10 milionów dawek.

- Pod to musimy podporządkować cały system rejestracji, a ponieważ skutecznie zakończyliśmy negocjacje z KE w sprawie pozyskania dodatkowych milionów dawek Pfizera, to przyspieszy ten termin o tydzień - wskazał.

Dodał, że presja na dostawców okazuje się bardzo skuteczna i nowe umowy z dostawcami (szczepionek - PAP) też zabezpieczają interesy polskich obywateli. - Właśnie dlatego od 10 maja będziemy w stanie przyśpieszyć z procesem rejestracji - zapowiedział szef rządu. Szczegóły tego procesu poznamy w rozporządzeniu, które opublikowane ma zostać jutro.

- Nie uruchomimy tych zapisów dla wszystkich roczników jednego dnia, będziemy w kolejnych dniach otwierać zapisy dla kolejnych roczników. I ten harmonogram ze wszystkimi szczegółami zostanie zaprezentowany jutro - poinformował jednak premier. 

TOK FM PREMIUM