Jak się zapisać na szczepienie przeciw COVID-19?

Szczepienie przeciw COVID-19 to jeden z ważniejszych, o ile nie najważniejszy, mechanizm walki z pandemią. Postęp szczepienia zależy od dostępności szczepionek, zainteresowania. Jak się zapisać na szczepienie przeciw Covid-19? Kto może się zaszczepić przeciwko COVID-19?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto może się zaszczepić przeciwko COVID-19?
  • Jak się zapisać na szczepienie przeciw Covid-19?
  • Ile jest ważne skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19?

Szczepienia przeciwko COVID-19

Przez Polskę przetoczyła się kolejna, tym razem wiosenna fala koronawirusa. Jednocześnie cały czas trwa akcja szczepień na terenie całego kraju, w której bierze udział coraz więcej obywateli. Jest to o tyle istotne, że szczepienia przeciw COVID-19 to jeden z ważniejszych, o ile nie najważniejszy, mechanizm walki z pandemią. Dzieje się tak, ponieważ szczepionki pozwalają na przerwanie transmisji wirusa z człowieka na człowieka. Do Polski trafiły już lub trafią szczepionki od pięciu producentów: Astra Zeneca, CureVac, Johnson&Johnson, Moderna i Pfizer/BioNTech.

Kto może się zaszczepić przeciwko COVID-19? Szczepienia prowadzone są etapami i to właśnie od danego etapu zależy, kto akurat może się zaszczepić. W grudniu była to grupa zero, czyli osoby najbardziej narażone na kontakt z wirusem, w styczniu szczepiono seniorów powyżej 70. roku życia itd. W kwietniu uruchomiono zapisy dla roczników 1962-73, ale jednocześnie wciąż trwają szczepienia uzupełniające dla wszystkich poprzednich grup. Wszystko zależy więc od dostępności szczepionek, zainteresowania szczepieniem i postępów akcji szczepienia.

Jak się zapisać na szczepienie przeciw Covid-19?

Zasady zapisu na szczepienia zmieniają się naprawdę dynamicznie. Na wcześniejszym etapie dostępny był specjalny formularz, za pomocą którego osoby zainteresowane mogły zgłaszać chęć zaszczepienia. Obecnie jest on wyłączony, a osoby chętne muszą czekać na swoją kolej. Oznacza to, że bez względu na termin skorzystania z formularza, decydująca pozostaje grupa wiekowa i/lub przynależność do grupy zawodowej najwyższego ryzyka (np. lekarze, pielęgniarki, pracownicy socjalni). W tej chwili na szczepienie mogą zapisać się wszystkie osoby w wieku 60 lat lub więcej, ponieważ na ich pesel wystawiono specjalne e-skierowanie. Mogą to zrobić również 40 i 50-latkowie, którzy chęć zaszczepienia zgłosili w styczniu lub lutym. Pozostali muszą poczekać na termin uruchomienia zapisów dla ich rocznika.

Jak się zapisać na szczepienie przeciw Covid-19? Ten proces również uległ już zmianom i nie wykluczone jest, że w przyszłości zostanie ponownie zaktualizowany. Obecnie można zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19 na kilka sposobów. Można zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień, która funkcjonuje pod numerem 989, w grę wchodzi także wysłanie SMS-a na numer 664-908-556 o treści: SzczepimySie. Zapisy prowadzone są również przez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl i poprzez kontakt z wybranym punktem szczepień. Uzyskane w ten sposób skierowanie jest ważne 90 dni, ale może zostać przedłużone, jeżeli akurat wypadnie nam późniejszy termin szczepienia. 

DOSTĘP PREMIUM