Szczepienia dla wszystkich dorosłych. Rząd przedstawił harmonogram

Rząd ogłosił harmonogram szczepień przeciwko koronawirusowi dla wszystkich dorosłych Polaków.
Zobacz wideo

Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień, mówił we wtorek rano, że w Polsce wykonano już ponad 9 mln szczepień przeciwko COVID-19. Dodał, że zamiast 268 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca w tym tygodniu do Polski trafi 67 tys.

Ogłosił też harmonogram uruchamiana rejestracji szczepień dla wszystkich dorosłych Polaków. - Do soboty realizujemy program przedstawiony dwa tygodnie temu. Od poniedziałku u przyspieszamy i będziemy uruchamiać rejestrację każdego dnia dwóch roczników. 26 kwietnia ruszy rejestracja dla osób urodzonych w larach 1974-75. Później po dwa kolejne do 7 maja. 7 maja, 8 maja i 9 maja będziemy uruchamiać rejestrację trzech roczników dziennie. Od 9 maja wszyscy dorośli Polacy będą mieli wystawione e-skierowania i będą mogli się rejestrować - wskazywał Dworczyk. 

Dodał, że 28 kwietnia uruchomiona zostanie rejestracja dla osób między 30-39 rokiem życia, którzy na początku roku wyrazili gotowość do szczepienia. - To około 400 tys. osób, które będą miały wtedy priorytetową możliwość zarejestrowania się. 4 maja rozpoczniemy taką rejestrację dla osób między 18-29 rokiem życia, około 340 tys. osób - informował Dworczyk. 

- Dzisiaj zostanie opublikowane rozporządzenie, które wprowadzi zmiany. Mówimy tutaj konkretnie o zapisie, że w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki dopuszcza się szczepienie osób powyżej 18. roku życia, a więc wprowadzamy pewne rozluźnienie"- powiedział Dworczyk na konferencji prasowej.

Zaznaczył, że "jest to związane z etapem programu szczepień, w którym dzisiaj się znajdujemy, z tym, ile osób już mamy zaszczepionych i w jakim punkcie realizacji programu jesteśmy".

Pierwsze informacje dotyczące zmian w programie szczepień ujawniono wczoraj (19 kwietnia). Premier poinformował, że do 10 maja wszyscy Polacy powyżej 18. roku życia będą mieli e-skierowanie. A po 10 maja będą mogli rejestrować się na szczepienia.

Także wczoraj min. Michał Dworczyk zapowiedział, że otwarcie możliwości rejestracji nie będzie od razu dotyczyła wszystkich obywateli.

Według obowiązującego obecnie kalendarza codziennie od 12 kwietnia do grupy rejestrujących dołącza kolejny, młodszy o rok rocznik. We wtorek ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla 52-latków, którzy na początku roku nie wypełnili formularza zgłoszeniowego na szczepienie. Rejestracja odbywa się przez internet, infolinię 989, SMS-em pod numer 880-333-333 lub w punktach szczepień. 

Dziś (20 kwietnia) ruszyły szczepienia dla osób w wieku 51 lat.

Kalendarz zapisów obowiązuje na razie do 24 kwietnia, kiedy umówić na szczepienie będą się mogły osoby w wieku 48 lat (rocznik 1973). Kto nie zapisze się w wyznaczonym dniu, może to zrobić później.

Kiedy odmrażanie gospodarki? Premier wskazuje na szczepienia

Premier Morawiecki przekonywał w poniedziałek, że m.in. od tempa szczepień zależy luzowanie epidemicznych obostrzeń. - Przełom ten może w najbliższych tygodniach doprowadzić do tego, że wreszcie na przełomie maja i czerwca będzie można znaczną część gospodarki odmrażać - powiedział, nie podając jednak szczegółów (np. tego, jakie branże zostaną odblokowane w pierwszej kolejności).

Liczba zachorowań w ostatnich dniach jest nieco niższa niż jeszcze kilka tygodni temu, kiedy dobowe przyrosty oscylowały wokół 30 tysięcy. W poniedziałek nowych zakażeń było nieco ponad 7 tysięcy, a dzień wcześniej - ponad 12 tysięcy. 

DOSTĘP PREMIUM