"Zejście z trzeciej fali jest faktem" - mówi rzecznik MZ. I dodaje: Sytuacja w szpitalach nadal trudna

W ciągu ostatniego tygodnia liczba zajętych łóżek covidowych spadła o blisko 2,7 tys., obserwujemy delikatny trend spadkowy, ale sytuacja w szpitalach jest nadal trudna - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Zejście z trzeciej fali jest faktem i realizuje się z coraz większą siłą - stwierdził.
Zobacz wideo

Rzecznik resortu zdrowia na konferencji prasowej zwrócił uwagę, że zauważalny jest " bardzo delikatny" trend spadkowy jeśli chodzi o liczbę zajętych łóżek covidowych i respiratorowych. - W ciągu ostatniego tygodnia liczba zajętych łóżek spadła nam o blisko 2 tys. 700, ale mówimy dziś o obłożeniu łóżek szpitalnych przeznaczonych dla pacjentów covidowych na poziomie 69,5 proc. Czyli 69,5 proc łóżek covidowych jest nadal zajętych - wskazał Wojciech Andrusiewicz.

Dodał, że spadek zajętości łóżek w ostatnim tygodniu wyniósł 8-9 proc. - To nadal nie są duże spadki - zaznaczył.

- Jeżeli popatrzymy z kolei na łóżka respiratorowe, to tutaj te spadki są jeszcze mniej zauważalne, bo dzisiaj zajętych łóżek respiratorowych mamy na poziomie 71,5 proc., co świadczy, o tym że w ostatnich dniach ten spadek jest rzędu 2 proc. - mówił Andrusiewicz. Jak stwierdził rzecznik, "zejście z trzeciej fali jest faktem i realizuje się z coraz większą siłą".

Ale szybko podkreślił, że sytuacja w szpitalach nadal jest trudna. - Jeżeli popatrzymy na województwa, to Śląsk jest na poziomie 80 proc. zajętych łóżek - tam już nie odbywa się relokacja pacjentów, w tej chwili nie ma takiej potrzeby - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Dodał, że jest także kilka województw, które notują 80-procentową zajętość respiratorów . - To obok Śląska jest województwo mazowieckie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie" - wyliczał Andrusiewicza.

Rzecznik MZ zaznaczył, że województwo podkarpackie jest przykładem regionu, który ma jeden z najniższych wskaźników zachorowań przy jednoczesnej dużej liczbie zajętych respiratorów.

DOSTĘP PREMIUM