Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane ministerstwa. Zmarło prawie 700 osób [22 kwietnia]
Mamy 12 762 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - podało Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 175 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 519 osób.
Najwięcej nowych zakażeń (2123) wykryto na Śląsku. W dalszej kolejności przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (1397), dolnośląskiego (1376), wielkopolskiego (1286), małopolskiego (1075), łódzkiego (900), kujawsko-pomorskiego (695), zachodniopomorskiego (601), lubelskiego (555), pomorskiego (538), podkarpackiego (486), świętokrzyskiego (400), opolskiego (360), lubuskiego (351), warmińsko-mazurskiego (278), podlaskiego (220). 121 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Koronawirus w Polsce. Bilans ostatnich dni
W środę (21 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia informowało o wykryciu 13 296 zakażeń. Zmarło 740 osób. We wtorek resort zdrowia poinformował o 9 246 nowych przypadkach koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 601 osób. W poniedziałek, 19 kwietnia, wykryto 7 283 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło 101 osób.
W niedzielę, 18 kwietnia, Ministerstwo Zdrowia informowało o 12 153 nowych przypadkach koronawirusa i 207 osobach zmarłych w związku z COVID-19. W sobotę 17 kwietnia potwierdzono 15 763 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło 616 chorych z COVID-19.
Koronawirus w Polsce. Rząd ogłasza regionalizację obostrzeń.
Znamy decyzje rządu dotyczące obostrzeń epidemicznych, które obejmą również czas długiego weekendu majowego. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że w 11 województwach część restrykcji zostanie poluzowana. - W województwach śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim utrzymujemy obostrzenia - poinformował. - W pozostałych województwach od 26 kwietnia przywracamy naukę w systemie hybrydowym w klasach 1-3 szkół podstawowych. Przywracamy funkcjonowanie zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, urody - dodał.
Niedzielski zapowiedział również, że w przyszłym tygodniu rząd przedstawi szczegółowy plan otwarcia kolejnych branż - m.in. hotelarskiej i gastronomicznej. - W przyszłą środę odniesiemy się do możliwości zniesienia nakazu noszenia maseczek na świeżym powietrzu - informował. - Po weekendzie majowym prawdopodobnie otworzymy instytucje kultury - zapowiadał.
- Systematycznie nowe zakażenia maleją. Poprawia się również sytuacja w szpitalach. Widzimy też wyraźny spadek badań zlecanych przez lekarzy POZ - mówił minister. Jak stwierdził, apogeum trzeciej fali "mamy za sobą". - Ale trzeba powiedzieć, że cały czas poziom zakażeń i hospitalizacji utrzymuje się wciąż na bardzo wysokim poziomie - dodał.
Koronawirus w Polsce. Za wcześnie na luzowanie obostrzeń?
- Osoby, które naciskają na "luzowanie" obostrzeń, cierpią z powodu COVID-19 najmniej. Natomiast skala dramatów, jakie my widzimy w szpitalach, jest nie do opisania. Przez 30 lat pracy nie wydałam tylu kart zgonów, co przez ostatni rok - mówiła w TOK FM prof. Anna Piekarska, kierowniczka Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz członkini Rady Medycznej przy premierze.
Zwróciła uwagę, że w pierwszej fali epidemii łóżek "covidowych" przygotowano około 10 tysięcy, natomiast w trzeciej fali liczba zajętych miejsc dobiła do 30 tysięcy. - Funkcjonujemy tylko dlatego, że większość oddziałów internistycznych jest przekształcona w oddziały "covidowe" oraz są szpitale tymczasowe, ale to jest sytuacja absolutnie dramatyczna - mówiła. - Myśmy się do tego przyzwyczaili i przestajemy to widzieć, jak obraz na ścianie, który w naszym domu wisi od 10 lat - dodała.
Koronawirus w Polsce. Jest harmonogram szczepień dla wszystkich dorosłych
We wtorek pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk przedstawił harmonogram startu rejestracji szczepień dla pozostałej części dorosłych Polaków. Do soboty realizujemy program przedstawiony dwa tygodnie temu. Od poniedziałku przyspieszamy. Od poniedziałku będziemy rozpoczynali rejestracje każdego dnia dwóch roczników. W związku z tym zaczynamy rocznik 1974 i 1975 - w poniedziałek 26 kwietnia - oświadczył Dworczyk we wtorek podczas konferencji prasowej.
- Później kolejne roczniki aż do 7 maja. 7 maja, 8 i 9 maja będziemy uruchamiali po trzy roczniki. To są najmłodsi Polacy, którzy mogą się szczepić. I de facto od 9 maja już wszyscy będą mieli wystawione e-skierowania, wszyscy będą mogli się rejestrować na kolejne terminy szczepień - powiedział Dworczyk.
Posłuchaj:
-
To nie był dobry tydzień PiS. "Przerzucają się winą jak gorącym kartoflem. To będzie narastać"
-
Śmierć ciężarnej Doroty z Nowego Targu. "Tam, gdzie aborcja jest nielegalna, pacjentki umierają w szpitalach"
-
Andrzej Duda przehandlował podpis za stołki? "Sprawa ma drugie dno"
-
"Lex Tusk" to dopiero początek? Strach może popchnąć Kaczyńskiego "do najgorszych rzeczy"
-
W co gra Duda w sprawie "lex Tusk"? Prawnik łapie się za głowę: Ekwilibrystyka. Nie potrafię się doszukać logiki
- Wyniki Lotto 2.06.2023, piątek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]
- Hanna Machińska Człowiekiem Roku 2023 "Gazety Wyborczej"
- Wielka rakieta "buuu" - przeleciała. I podniosłość obrad Rady Miejskiej [613. Lista Przebojów TOK FM]
- Zaskakujące biografie, bohaterstwo i tragedie. Ciąg dalszy historii wokół polskich samolotów wojskowych
- Nowelizacja Dudy naprawi "lex Tusk"? Prawnik nie ma złudzeń. "To farsa"