LOT zabiera głos w sprawie połączeń z Indiami. "100 procent cargo"

Związkowcy z LOT-u ostrzegają, że cały czas wykonywane są loty między Polską a Indiami, choć sytuacja w tym azjatyckim kraju jest najtrudniejsza od początku pandemii. Co więcej, w Indiach odkryto nową mutacją koronawirusa. Władze Polskich Linii Lotniczych LOT uspokajają, że w tej chwili wykonują tylko połączenia towarowe między naszym krajem a Indiami.
Zobacz wideo

W ciągu ostatniej doby w Indiach odnotowano 2023 zgony osób zakażonych koronawirusem; to największy dobowy bilans od wybuchu epidemii - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia w tym kraju. Minionej doby zgłoszono również rekordową liczbę 295 041 infekcji SARS-CoV-2.

Co więcej, naukowcy ostrzegają, że w tym kraju panoszy się nowy wariant koronawirusa, nazywany "podwójnym mutantem".- Nowy wariant koronawirusa wchodzi do gry w Europie, tzw. wariant indyjski B.1.617 – napisał na Twitterze dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

Tymczasem, jak ostrzega Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego, loty z Indii do Polski cały czas się odbywają. "Wiecie, że w Indiach jest nowa odmiana wirusa? Wiecie, że ostatnio na locie z Indii zaraziło się ponad 40 osób, mimo negatywnych testów? Wiecie, że jak samolot z Polski leci do Indii to potem wraca? To właśnie leci" – napisali przedstawiciele związków na Twitterze.

"W lockdownie będziemy siedzieć do końca świata, jeśli to się rozniesie. Ostatnio po locie z Indii zachorowało 47 osób, choć przed wejściem na pokład wszyscy mieli negatywny test" – dodano w kolejnym wpisie.

Te informacje wywołały spory niepokój w internecie. Szczególnie, że wielu ekspertów i polityków alarmowało, że rząd zbyt późno zakazał lotów z Wielkiej Brytanii w grudniu ubiegłego roku. Co miało skutkować "przywleczeniem" do Polski brytyjskiego wariantu koronawirusa, który teraz całkowicie dominuje wśród nowych przypadków.

"100 procent cargo"

LOT uspokaja, że lot wskazany przez związek był w 100 procentach transportem cargo. "Szanowni Państwo, temat jak widzę wywołuje dużo emocji - uprzejmie informuję, że loty do Indii od dłuższego czasu są lotami 100% cargo. Bardzo wstępnie planujemy uruchomienie rejsów pasażerskich dopiero od czerwca - uzależnione to będzie przede wszystkim od sytuacji epidemicznej" - napisał na Twitterze rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski. 

Głos zabrała także rzeczniczka Urzędu Lotnictwa Cywilnego, która przypomniała, że turystyka do Indii jest zawieszona.

TOK FM PREMIUM